A fiatal gazdák támogatására július 16. és augusztus 16. között lehetett pályázni. Az igénylési határidőig több mint 3300 kérelem érkezett az Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz (MVH), ebből 1800 kérelmet fogadtak el. A megemelt keretösszegből a jogos igénylők mintegy fele, több mint 900 pályázó nyert forrást.
A pályázaton azok a 18 és 40 év közötti gazdák indulhattak, akik először kezdenek gazdálkodni, megfelelő szakmai tudással rendelkeznek, és vállalják, hogy gazdaságukat öt évig egyéni vállalkozóként vezetik. Az MVH már elkezdte postázni a határozatokat a nyerteseknek.
A támogatás célja, hogy hozzájáruljon az ifjú agrárszakemberek vállalkozásának elindításához, a birtokstruktúra átalakításához, a mezőgazdaságban dolgozók korösszetételének javításához, valamint a vidék népességmegtartó erejének növeléséhez. A Vidékfejlesztési Minisztérium a Darányi Ignác Tervben olyan jogszabályi környezetet és támogatási rendszert igyekszik kialakítani, amely a fiataloknak a legjobb feltételeket biztosítja a gazdálkodáshoz.
További támogatás fiatal gazdák termőföld-vásárlásához
Mint azt korábban a Piac & Profit megírta, a kormány döntött a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) által működtetett hitelkonstrukció kibővítéséről, így a gazdálkodók még mintegy 9,5 milliárd forintért igényelhetnek hitelt az Új Magyarország Agrárfejlesztési Hitelprogramból – közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM).
A hitelprogram alapján a termelők a szabad mezőgazdasági de minimis – azaz kis összegű – keretüknek, valamint a hitelbírálati szempontoknak megfelelően legfeljebb 25 millió forintot, a fiatal gazdálkodók pedig 1-50 millió forint közötti, kedvező kamatozású hitelt vehetnek igénybe. A tájékoztatás szerint 20-25 millió forintból, a földáraktól függően, 25-50 hektár termőföldet is lehet vásárolni.
Kedvező kamat
A kamat mértéke 8,5 százalék körüli, amely 1,5-2,5 százalékpont kamatelőnyt biztosít egyes piaci kamatozású forinthitelek 10-11 százalékos éves kamatlábával szemben. A futamidő legfeljebb 15 év. Az önerő nagysága pedig a vásárlás nettó költségének legalább a 15 százaléka. Az önerő saját forrásból és vissza nem térítendő állami támogatásból is állhat.
Tízből hat fiatal gazda hibázik
Már a tavasz végétől kap az AGRYA (Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége) arra utaló információkat, hogy több esetben vélnek felfedezni az MVH ellenőrei szabálytalanságokat. Az AGRYA figyelemmel kísérte a folyamatokat, de nem nyilvánított véleményt, várta, hogy nagyobb számban záruljanak le az ellenőrzések – olvasható a Szövetség honlapján.
Nemrégiben az AGRYA-val kapcsolatban álló pályázati tanácsadók és jogász szakemberek tapasztalatait összegezték a fiatal gazda ellenőrzésekhez kapcsolódóan.
Eszerint az ellenőrzésen átesett gazdálkodók jóval több, mint felénél véltek felfedezni támogatás visszafizetését is eredményező problémát az MVH ellenőrei. Az előbbieket megerősíti, hogy egy nemrégiben lezajlott nyilvános szakmai rendezvényen az MVH tájékoztatása szerint 140 fiatal gazda támogatással kapcsolatos helyszíni ellenőrzésből 93 esetben találtak problémát az ellenőrök és ez összességében több mint 670 millió forintnyi visszafizetést eredményezett.