Az Európai Fejlesztési Alap (European Development Fund - EDF) az Európai Unió első számú, együttműködést támogató eszköze az afrikai, karib-tengeri és csendes-óceáni térség államai (AKCS), valamint a tengerentúli országok és területek fejlesztésére szolgál. Az EDF az általános közösségi költségvetéstől különálló pénzügyi eszköz, melynek forrásait a tagállamok kétoldalú befizetései jelentik. Létrehozása az Európai Gazdasági Közösséget megalapító 1957-es Római Szerződéshez köthető, eredeti célja az volt, hogy a közösség az akkor még gyarmatosított, illetve egyes tagállamokhoz történelmileg kapcsolódó afrikai országok számára kereskedelmi kedvezményeket adjon, illetve pénzügyi és technikai támogatást nyújtson.
Mivel az AKCS országok kétharmada afrikai, így a rendelkezésre álló összegek döntő többsége is a déli kontinensen használható fel. A Magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium által meghirdetett ’déli nyitás’ politikájával, a magyar–afrikai gazdasági, diplomáciai és kulturális kapcsolatok revitalizációjának időszakában a magyar vállalatok is nagyobb sikerrel pályázhatnak az EDF projektekre, amennyiben az alap működését jobban megismerik.
Az Európai Fejlesztési Év és a NEFEFO által támogatott Mi Afrikánk: Lehetőségünk Kötelességünk, Közös igényünk elnevezésű projekt célja, hogy 2015. szeptember 14–18. között, félnapos ingyenes képzés keretében, melyre Budapesten, Debrecenben, Győrben, Pécsett és Szegeden is sor kerül, ismereteket adjon, és hozzásegítse a pályázókat a sikeres pályázáshoz. Célja továbbá, hogy tájékoztatást nyújtson egyéb, kevéssé ismert pénzügyi eszközökről, például az Európai Szomszédsági Támogatási Eszközről (ENI) és a Development Cooperation Instrument (DCI) különböző földrajzi és tematikus finanszírozási eszközeiről.