Előreláthatóan jóval több fiatal szeretné támogatással indítani gazdálkodását, mint a korábbi kiírásnál. Ezért számít, hogy a jelentkező minél több pontot szerezzen meg a lehetséges 170-ből. A támogatási kérelmek elkészítésénél érdemes minden egyes lehetőséget, részletet jól átgondolni. A pályázat leadásának határideje október 15. (Igaz, ennek meghosszabbítására készül az agrártárca, de az október végi határidőről még nem jelent meg hivatalos tájékoztatás.)
Mire kell figyelni?
A vissza nem térítendő, akár 10 millió forintos támogatás, és annak viszonylag kötetlen elszámolási rendje nem csak a mezőgazdasági termelés iránt elhivatottaknak lehet csábító. A támogatással létrehozott gazdaságot csupán befektetésnek tekintők kiszűrésére a szaktárca ezért eleve kizárja a kedvezményezettek köréből a szakmai végzettséggel nem rendelkezőket, a szakmai diplomát viszont 16 ponttal ismeri el. Az életkor szerinti értékeléskor a 25-29 év közöttieknek ad a legtöbb pontot. Előnyben részesülnek a pontozásnál a 3000 fő alatti, vagy hátrányos településen élők is. Nem érdemes azonban ezért gyorsan lakóhelyet választani, ugyanis legalább egy éves ott tartózkodást kell igazolni a többletpontokért. Sokat, 9 pontot ér, ha a vállalt gazdasági méret felét állattenyésztésből valósítják meg a kérelmezők.
Nyolc pontot kap az, aki valamelyik termelői csoportoknak, vagy termelői értékesítő szervezetnek a tagja, vagy az akar lenni. Az utóbbi esetben a támogatási kérelemhez a tagfelvételről szóló szándéknyilatkozatot kell csatolni. A tagság igazolását pedig a kifizetési kérelmek benyújtásakor kell mellékelni.
Előny, ha valaki a vállalásokat részben vagy egészben már egy évvel korábban teljesíti. Az üzleti tervben vállalt üzemi méretet ugyanis a legkésőbb a negyedik év végére kell elérni.
Nincs értelme pályáznia annak, aki korábban már elnyert bármekkora agrár-vidékfejlesztési támogatást. Nem kell izgulni azoknak, akik az idén agrár-környezetgazdálkodási támogatásra nyújtották be kérelmüket, ez ugyanis nem kizáró ok, ahogyan az sem, ha a fiatal gazdálkodók támogatására kiírt korábbi rendeletek alapján beküldött kérelmüket az MVH elutasította.
Mire költhetők el a kapott milliók?
A támogatási összeg 90 százalékát előre fizetik ki, és azt viszonylag szabadon költhetik el a fiatal gazdálkodók. Tételes költségelszámolásra sincs szükség. Vásárolhatnak belőle gépeket, eszközöket, fordíthatják építési beruházásokra, felújításokra, de bérelhetnek, vagy vehetnek belőle termőföldet is.
A Magyar Agrárkamara közbenjárására két éve sikerült elérni, hogy a fiatal gazdák támogatása adózási szempontból is kedvező legyen. Az adóhatóság jelenlegi szabályozása szerint a támogatásnak az a része minősül az adóévben megszerzett bevételnek, amely egyenlő a támogatás felhasználásával teljesített kiadás alapján elszámolt költségek összegével. A területalapú támogatástól eltérően ez a támogatás nem adózik, tehát a gazdálkodó valójában csak akkor fizet adót, amikor már van saját bevétele.
Ha az egyéni vállalkozó uniós vagy nemzeti támogatásból vásárol termőföldet, akkor a termőföld beszerzési árának az a része, amelyiket a támogatásból fizette ki, a vásárlás évében egyösszegű amortizációs költségként elszámolható. A fiatal gazdálkodóknál a támogatás 100 %-os, tehát a termőföldért fizetett összeg egésze elszámolható amortizációs költségként a beszerzés évében. De ehhez az is kell, hogy a termőföld-vásárlást az üzleti tervben egyértelműen megjelölje.
Lemondhat a támogatásról, ha valaki nem a TEÁOR'08 szerint tünteti fel mezőgazdasági tevékenységét. Még ennél is rosszabb, ha ez időközben derül ki, akkor ugyanis a jogosulatlannak minősített támogatást kamatostól kell visszafizetni. Még egy jó tanács: véletlenül se felejtsék aláírni a támogatási kérelmet, anélkül ugyanis nem fogadja be az MVH - hívja fel a figyelmet a Magyar Agrárkamara Gazdálkodói Információs Szolgálata.