A miniszter a gazdaságdiplomaták előtt prioritásként jelölte meg a gazdaság dinamizálását és tartósan fenntartható növekedési pályára állítását, Magyarország versenyképességének és tőkevonzó képességének fokozását valamint a foglalkoztatottság nagyarányú növelését.
Hogy ezeket a célokat elérjék, a minisztérium változtatásokat eszközöl: ma az uniós pályázatoknál, a beadástól a kifizetésig átlagosan 9 hónap telik el, ami akár 18 hónapig is elhúzódhat. Az átlagos kifizetési idő 3 hónap, ám akár 9 hónapot is igénybe vehet - olvasható a tárca sajtóközleményében. Jelenleg a hazai kkv-k csupán 10 százalékban részesülnek a pályázatokból, 65 százalékot kapnak államigazgatási nonprofit szervezetek (önkormányzat, iskola, minisztérium, kórház), 21 százalék jut nagyvállalatoknak, 4 százalék pedig nem államigazgatási nonprofit szervezetekhez kerül. Fellegi Tamás szerint mindez azért komoly baj, mert az uniós keretből rendelkezésre álló, ténylegesen kifizetett forint keresletet ösztönöz. (Egyes becslések szerint egy forint támogatás a beruházások multiplikátor hatásán keresztül akár három forint mértékű gazdasági növekedést is generálhat.)
Éppen ezért jelenleg „folyik a pályázati rendszer felülvizsgálata, egyszerűsítése és átalakítása, a projektek forrásösszetételének ellenőrzése, az optimális szerkezet kialakítása". A Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban az ígéret szerint még a héten befejeződik az átvilágítás az európai uniós forrásokról, majd előterjesztést készítenek a kormány számára arról, hogy hogyan javasolják átcsoportosítani azokat.
Új ellenőrző-szerv is lesz
Az európai támogatások auditálását (második szintű ellenőrzését) az Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság (EUTAF) fogja ellátni a jövőben az ellenőrzések erősítése, koncentráltabb végrehajtása céljából. A 2010. július 1-én létrejött intézmény a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalból (KEHI) válik ki. A kormányzati ellenőrzési feladatokat továbbra is a KEHI fogja ellátni, azonban ettől elválasztva az uniós támogatásokkal kapcsolatos audit feladatok - profiltisztítás keretében - az EUTAF-hoz kerülnek.
A jövőben az EUTAF fogja végezni az európai uniós és más nemzetközi támogatásokkal kapcsolatos rendszerellenőrzéseket, mintavételes ellenőrzéseket, valamint a zárónyilatkozatok és azokat megalapozó ellenőrzési jelentések elkészítését. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség és közreműködő szervezetei továbbra is végzik az uniós támogatások folyamatba épített (első szintű) ellenőrzését.