Összesen 21 milliárd forint – 2014-ig évente 7 milliárd forint – keretösszegű európai uniós pályázatot írt ki a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ). Az Új Széchenyi Terv keretében megjelenő vissza nem térítendő támogatásból a vállalkozások a dolgozóik szakmai, idegennyelvi és informatikai képzéseit finanszírozhatják, fizethetik a vállalat működésével kapcsolatos kompetencia kialakítását és készségek fejlesztését.
A képzést szolgáltatásként vásárolhatják, de az személyenként nem lehet több 450 ezer forintnál, illetve az óradíj nem haladhatja meg – a létszámmal súlyozva – fejenként a háromezer forintot. Szolgáltatás esetén minden akkreditációs feltételnek meg kell felelnie a szolgáltatónak, s a képzésnek minden esetben vizsgával kell zárulnia. A képzés járulékos terheit is lehet finanszírozni a pályázati pénzekből: szállásra például heti nyolcezer forint fordítható fejenként.
A mikro- és kisvállalkozások maximum 10 millió forintos támogatásra pályázhatnak. A pályázat kiírása folyamatos, amíg tart a legkisebbek számára elkülönített hatmilliárd forintos keretösszeg. A közép- és nagyvállalatok számára havi ütemezésben írják ki a pályázatokat hat, illetve nyolc milliárd forintos keretösszeggel. A közepes cégek 1-50 millió forint közötti támogatást igényelhetnek, míg a nagyvállalatok 5-150 millió forintra pályázhatnak.
Követelmény a sajáterő, de lesz olyan pályázat, ahol 100 százalékos a támogatás, tájékoztatott az MTI. (Hogy mit kell vállalni egy sikeres pályázatért, arról itt olvashatja szakértőnk véleményét.) A támogatást a közép-magyarországi régió cégei is igénybe vehetik kategóriánként 300-300 illetve 400 millió forint keretösszegben. (Pedig általában erre kevés a lehetőség.)
Czomba Sándor, foglalkoztatásért felelős államtitkár újságírói kérdésre elmondta: nem feltétel az elvárt béremelésnek való megfelelés, de arra számítanak, hogy olyan vállalkozások pályáznak, amelyek legalább a munkahelyek megtartásában érdekeltek.
– Az évi hétmilliárd forint nagyságrendileg megegyezik azzal az összeggel, amit eddig a cégek a szakképzési hozzájárulás terhére a foglalkoztatottjaik képzésére évente költöttek, így kiküszöböljük azt a problémát, hogy a 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulást a szabályok változása miatt nem lehet elszámolni a saját dolgozók képzése estén – mondta el sajtótájékoztatón Czomba Sándor. Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy az Állami Számvevőszék korábbi megállapításai alapján a pályázatok ellenőrzése szigorúbb lesz.
A pályázati dokumentáció itt elérhető.