Drámai fordulat egyetlen hónap alatt
Alig egyetlen hónap alatt gyökeresen átalakult a kémprogram toplista: bekövetkezett az, amit 2008. november végén több szakember is megjósolt, vagyis a karácsonyi vásárlási lázat kihasználva egyre többen vették igénybe illegális hirdetési szoftverek szolgáltatásait és a vevőket a fillérekbe kerülő reklámprogramok segítségével próbálták elérni. Ezzel összhangban a Sunbelt VIPRE toplistáján a Virtumonde reklámprogram vette át a vezetést. A változást jól jelzi, hogy egyrészt reklámprogram még sosem okozta a legtöbb fertőzést - az eddigi listavezetők mind trójai programok voltak -, másrészt pedig a toplista fennállása óta mindössze hárman kerültek a dobogó legfelső fokára: az önmagát erotikus tartalmú videók lejátszásához szükséges kodekként feltüntető Trojan-Downloader.Zlob.Media-Codec, a hamis biztonsági riasztásokat adó és hamis ál-vírusirtók megvásárlására buzdító Trojan.FakeAlert és a DesktopScam.
A Virtumonde jóllehet már 2006 óta a toplista szinte állandó szereplője, s nem egyszer ért el dobogós helyet, a toplistát azonban az elmúlt 24 hónapban a két trójai letöltő program vezette. A stafétacsere annál is elgondolkodtatóbb, hogy a Zlob.Media-Codec - amely 2008 októberében és novemberében egyedülálló módon a fertőzések több mint 4%-áért volt felelős - csupán a tízedik helyet csípte el, ráadásul a Trojan.FakeAlert fel sem került a toplistára. Ugyancsak a fertőzéseket okozó káros alkalmazások közti generációváltásra utal, hogy a Zlob.Media-Codec-en kívül nem került be trójai letöltő a legtöbb fertőzést okozó káros alkalmazások közé - jóllehet a listán 2008 őszén még túlnyomó többségben voltak a trójai programok és csupán a tavalyi év nyarán fordult elő, hogy több reklámprogram és böngésző-eltérítő szerepelt a listán, mint trójai.
A komplex károkozók az új sztárok
A toplista új vezetője nem egyszerű reklámprogram: a Virtumonde egyrészt felugró ablakokban különböző reklámokat jelenít meg, másrészt a háttérben további károkozókat tölt le, ráadásul a számítógépen felhasználói neveket és tárolt jelszavakat is figyeli, illetve továbbítja megbízóinak. "A Virtumonde professzionális fejlesztői olyan komplex kártevőt hoztak létre, amely nem csupán funkcióiban több egy reklámprogramnál, hanem sokkal nehezebb felfedezni illetve eltávolítani, ezért számos antivírusnak komoly gondot jelentenek a károkozó legújabb variánsai." - mondja Bódis Ákos, a Sunbelt Software magyarországi képviseletének vezetője. "A károkozók terén egyértelműen a komplex alkalmazásoké a jövő: olyan kémprogramok okozzák a legtöbb fertőzést, amelyek reklámokat is megjelenítenek, emellett adatokat gyűjtenek, s ráadásul lényegesen nehezebb eltávolítani őket, mint a hagyományos vírusokat, vagy trójai programokat." - teszi hozzá Bódis.
A legfertőzőbbek 2008. decemberben Magyarországon:
1. Virtumonde (reklámprogram)
A Virtumonde felugró ablakokban különböző kéretlen reklámokat jelenít meg, a háttérben pedig további károkozók letöltésére, és különböző összegyűjtött adatok elküldésére is képes. A fertőzést általában nehéz eltávolítani, több módszerrel is próbál a kémprogram-eltávolítók ellen küzdeni.
2. Explorer32.Hijacker (reklámprogram)
A webböngészőnk honlapját és keresőoldalát is módosító kémprogram eltéríti a valódi kereséseket és a reklámprogram hirdetőinek megfelelő találati listát ad, valamint csökkenti a böngésző védelmi szintjét, ez által újabb fertőzések előtt nyitja meg a számítógépet. Ezt a reklámprogramot gyakran terjesztik más trójai letöltő szoftverek is, amelyeket ha nem azonosít védelmi rendszerünk, akkor általában egymás után számtalan ismétlődő vírusriasztást kapunk, amíg csak el nem sikerül távolítanunk a fertőzések valódi okát.
3. Hyperlinks Rotator (reklámprogram)
A reklámprogram különböző hirdetéseket jelenít meg felváltva a felhasználó számítógépén. Általában az Internet Speed Monitor nevű alkalmazás telepítésére veszi rá a felhasználót, de lényegében mindegy, melyik reklámablakra kattintunk, az legtöbbször további károkozók telepítéséhez vezet.
4. Zango (reklámprogram)
A Zango az egyik legelterjedtebb és az egyik legsokszínűbb reklámprogram család az interneten, ami szinte kivétel nélkül ingyenes programok mellé települ fel, sokszor a felhasználó tudta és beleegyezése nélkül. Legtöbbször böngésző beépülő modulként illetve keresési asszisztensként működik, és ingyenes alkalmazások, játékok, képernyővédők mellé "jár". Működése során felugró reklámablakokat jelenít meg, befolyásolja a keresési találatokat és különféle módokon zavarja a felhasználót a mindennapi munkában.
5. Adware.NetAdware (reklámprogram)
A reklámprogram eltéríti a böngésző honlapját és kéretlen eszköztárat is telepít, amivel különböző ál-antivírusok és hamis kémprogram-eltávolító szoftverek megvásárolására próbálja rávenni a felhasználót. Az ál-antivírusok letöltése és telepítése további fertőzésekkel jár, a programok esetleges megvásárolásával pedig hasznos hitelkártya adatokat gyűjtenek be a bűnözők. Sajnos a kiadott hitelkártyát többször is leterhelik különböző, általában kisebb, néhány ezer forintos összegekkel, így a már megtörtént vásárlást követően a védekezésre a legjobb módszer a kiadott hitelkártya adatainak minél előbbi letiltása.
6. Adware.Agent (reklámprogram)
Az Agent családba tartozó reklámprogramok komplex károkozók, egyes variánsaik csak reklámok megjelenítésére, mások spam reklámlevelek millióinak kiküldésére is alkalmasak. A károkozók egyaránt képesek a számítógépre újabb fertőzéseket letölteni és telepíteni, amivel minél jobban megnehezítik a vírusvédelmek és a kémprogram-eltávolítók feladatát. Az Agent variánsok a legkülönfélébb módokon a Windows betöltődésével egy időben indulnak el, és több száz programfájlba mentik el újabb és újabb kiadásaikat, amelyeket az internetről töltenek le a fertőzött számítógépre.
7. C2.Lop (reklámprogram)
A C2 Media érdekeltségébe tartozó Lop.com honlap az átkattintás alapon fizető hirdetésekre specializálódott, a cég a károkozói segítségével hirdetői számára garantált mennyiségű látogatót szállít. A C2.Lop reklámprogram a böngészőket teljesen átalakítja, ami gyakorlatilag minden hibaüzenet, könyvjelzőt vagy kereső oldalt ezen túl a lop.com honlapon keresztül fog csak megjeleníteni. A reklámprogramot leggyakrabban MP3 zenék vagy erotikus tartalmú videók keresőjeként tüntetik fel, és fájlcserélő hálózatokon, a böngésző sebezhetőségeit kihasználó honlapokon valamint más alkalmazások, például fájlcserélő kliensek, vagy MSN Messenger beépülő modulok "segédprogramjaként" települ fel.
8. Hotbar.ShopperReports (böngésző eszköztár)
A böngészőbe kéretlenül beépülő eszköztár egy teljes, hasznosnak tűnő programcsomagot is feltelepít: időjárás jelentőt, asztali háttérkép letöltőt, Outlook Tools néven az Outlook levelezőkliensekbe beépülő modult és az internetes vásárlásokat "segítő" böngésző oldalsávot, ami vásárláskor a konkurencia reklámjait jeleníti meg a weboldal mellett. A program kézi eltávolítása nehézkes, többször próbálja a felhasználót lebeszélni a valós eltávolításról, és teljesen csak kémprogram-eltávolító használatával tüntethető el. Az eszköztár működése során megváltoztatja a böngésző kereső és saját honlap beállításait, böngészési beállításait, és gyűjtött adatokat jelent a böngészési és kommunikációs szokásokról.
9. WhenU.Save (reklámprogram)
A kémprogram folyamatosan figyeli a felhasználó böngészési szokásait, és a meglátogatott oldalak függvényében jelenít meg a tartalomhoz többé-kevésbé illő hirdetéseket. A reklámprogram működését a végfelhasználói szerződésben is felvállalja, elméletileg teljesen eltávolítható kézzel is, de ezt minden lépésben megnehezítik a fejlesztők. Olyan apróságokra is figyeltek, hogy a program eltávolításkor fordított értelmű kérdést tesz fel és arra kérdez rá, hogy a programot szeretné-e megtartani, amikor az eltávolítók szinte mindig az alkalmazás törlésére kérnek megerősítést.
10. Trojan-Downloader.Zlob.Media-Codec (trójai letöltő)
A káros alkalmazás általában felnőtt tartalmú honlapokon az egyes videók lejátszásához szükséges Windows Media Player bővítményként tünteti fel magát, valójában viszont további káros alkalmazásokat és kémprogramokat tölt le a felhasználó számítógépére. A Trojan-Downloader.Zlob.Media-Codec a háttérben letölt és feltelepít olyan rosszindulatú, biztonsági szoftvereknek álcázott kémprogramokat, mint a SpywareQuake, a SpyFalcon vagy a WinAntivirusPro, amik később újabb és újabb károkozók letöltéséhez vezetnek.
A Trojan-Downloader.Zlob.Media-Codec fertőzésnek olyan változata is ismert, ami hátsó ajtót nyit a felhasználó számítógépén, így a programírók távolról átvehetik az irányítást a számítógép felett, és azt különböző illegális tevékenységekre használhatják fel.