Vigyázat, támad a vírusírtó!

Amint az a Panda friss, harmadik negyedévi jelentéséből kiderül: egyre súlyosabb problémával kell szembenézniük a felhasználóknak világszerte. A hamis antivírus-programok miatt egyre több a támadás.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Meglehetősen agresszív adware-növekedésnek lehettünk tanúi az idén. A gépekre (illegálisan) beszivárgó reklámprogramok a második negyedévben még az összes megjelent malware 22,4%-át tették ki, a harmadik negyedévben ez az arány 31,05%-ra nőtt, ráadásul az összes fertőzés 37,49%-áért voltak felelősek.

A probléma a PandaLabs elemzése szerint a legújabb trendben, a hamis antivírus programok felfutásában keresendő. A digitális bűnözők is felfedezték az antivírus piaci szegmensét - ironikus módon ál-antivírus programokkal akarnak ide betörni. A módszer viszonylag egyszerű: a fertőzés során egy program települ a felhasználó gépére, amely nem valós veszélyekről jelenít meg a legkülönfélébb figyelmeztető üzeneteket. (Egyes variánsok még a Google Toolbart is befolyásolják, mégpedig oly módon, hogy a Google kezdőlapján jelenik meg a figyelmeztetés.) Az "Antivirus Lab 2009" termék megvásárlására buzdító üzenetek célja természetesen kizárólag a pénzszerzés; a program installálása után "ártalmatlanítja" az amúgy nem is létező fenyegetést, hogy ezzel is hamis biztonságérzetbe ringassa a felhasználókat.


Új spam-technikák

A spam egy új, speciális válfaja szaporodott el a harmadik negyedévben a Panda szakembereinek megfigyelései szerint. Az ún. NDR-ek (Non Delivery Report, vagyis az e-mail küldés sikertelenségéről tudósító státuszjelző e-mail, "kézbesítetlenségi visszajelzés") tartalmukat tekintve nem tekinthetők spamnek, hiszen nem kéretlen reklámlevelek, az új helyzetben azonban az antivírus-cégek definíciói szerint mindenképpen azoknak tekinthetők. Arról van szó ugyanis, hogy a különféle trójai vírusokkal "eltérített" e-mail fiókok a felhasználó tudta nélkül vaktában spammelnek, mindenféle lehetséges e-mail címkombinációt kipróbálva.

Ha a címről visszapattan a levél, akkor a cím nem létezik, ha nem pattan vissza, akkor viszont máris ömlenek oda a kéretlen reklámlevelek. A felhasználó a fertőzött gépen nem látja, hogy ezek a levelek kimennek, azt azonban igen, hogy a küldésük sikertelen volt, hiszen az NDR-ek nála csapódnak le. A spamfilterek egyelőre nem szűrik - nem is szűrhetik - az ilyen jellegű leveleket: ezek legitim válaszok egy illegitim akcióra.

Véleményvezér

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo