A Kaspersky Lab arra figyelmeztet, hogy az egyre több és kártékonyabb kártevő szoftver-család megjelenése az okos eszközökön veszélyes trend: 2017-ben tízszer több kártevő szoftver mutációt azonosítottak okos eszközökön, mint 2016-ban.
Az IoT eszközök (vagy “okos” készülékek) piaca és ezeknek az eszközöknek a mindennapi életben betöltött szerepe exponenciálisan nő. A kiberbűnözők azonban pénzügyi lehetőséget is látnak bennük, ezért megsokszorozzák és differenciálják az ellenük intézett támadásokat. A felhasználók számára, akik odavannak az IoT készülékeikért, a veszélyt az jelenti, hogy a fenyegetések váratlanul csaphatnak le, átalakítva az első látásra ártalmatlan eszközöket illegális tevékenységre alkalmas erőteljes masinákká. Ez jelenthet rosszindulatú kriptovaluta bányászatot, DDoS támadásokat vagy éppen az eszközök diszkrét bevonását botnetes tevékenységbe.
Ezeknek a veszélyeknek a tudatában a Kaspersky Lab szakértői rendszeresen átnézik azokat az adatokat, amelyeket különböző forrásokból gyűjtenek, például a vállalat honeypotjaiból, vagyis olyan csali eszközökből, amelyek felkeltik a kiberbűnözők figyelmét és elemzik a tevékenységüket. A legutóbbi eredmények sokkolóak: 2018 első félévében az IoT eszközöket megtámadó különböző kártevő szoftverek kutatók által regisztrált mutációinak száma több mint háromszorosa volt a 2017 során regisztráltaknak.