Diadal vagy rémálom volt a mesterséges intelligencia bevetése a párizsi olimpián?

A mesterséges intelligencia (AI) alkalmazása természetesen az olimpiai játékokat sem kerülhette el. Azonban ahogy az lenni szokott, minden technikai vívmány szükségszerűen kockázatokkal is jár és máris számos jelentős jogi és etikai vitát váltott ki az AI olimpián történő alkalmazása, különösen az olimpia rendvédelmét elősegíteni hívatott tömeges megfigyelőrendszerekkel összefüggésben. Dr. Kopasz János, a Taylor Wessing nemzetközi ügyvédi iroda adatvédelmi szakértője járta körbe a mesterséges intelligencia olimpián történő alkalmazásának sokrétű megoldásait, kiemelve annak előnyeit és a vitás kérdéseket, különösen a 2024. augusztus 1-jén hatályba lépett új uniós AI Act fényében.

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az AI-t a helyszínek kezelésében is alkalmazzák, fokozva a biztonságot, a kamerarendszerek képeit például AI alapú algoritmus elemzi, gyanús viselkedést és otthagyott tárgyakat keresve, így megelőzve a potenciális incidensek kialakulását.

Az AI használatával kapcsolatos jogi viták

Az előnyei ellenére az AI alkalmazása az olimpián jelentős jogi és etikai kérdéseket vet fel, különösen a magánélet védelme és az emberi jogok potenciális sérelme miatt, amely kontextusában elsősorban az alkalmazott AI-alapú tömeges megfigyelőrendszer vált vitaponttá.

Egy 38 civil szervezetből álló koalíció komoly jogi aggályokat fogalmazott meg az olimpiai játékokra tervezett mesterséges intelligencia alapú megfigyeléssel kapcsolatban. Érvelésük szerint a mesterséges intelligencia alapú megfigyelés széles körű alkalmazása sérti a magánélethez való jogot, a gyülekezési és egyesülési szabadságot, valamint a megkülönböztetésmentességhez való jogot. A szervezetek azt állítják, hogy az algoritmikus megfigyelés mindenütt jelen lévő jellege visszatartó hatással lehet a polgári szabadságjogokra, mivel a megfigyeléstől és a téves személyazonosítástól való félelem miatt az egyéneket visszatarthatja a nyilvános gyülekezéstől, valamint előmozdíthatja a diszkriminációt, különösen a marginalizált csoportokkal szemben. Ráadásul az ilyen technológia alkalmazása a faji, etnikai és vallási kisebbségek túlzott mértékű ellenőrzéséhez és elfogult profilalkotásához vezethet. Továbbá azzal érvelnek, hogy a mesterséges intelligencia rendszerek azon képessége, hogy viselkedési adatok alapján különböztetnek meg egyéneket, biometrikus kategorizálásnak minősül, amely alkalmazása ijesztő precedenst teremthet.

Véleményvezér

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten 

Kitoloncolják őket, ha mégis jönnének.
Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre

Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre 

Szijjártó Péter szerint szabad a szerelem Magyarországon.
Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo