Vese- és májmérgezést szenvedtek azok a kísérleti patkányok, amelyeket a Monsanto génkezelt kukoricájával etettek - hozták nyilvánosságra független kutatók egy amerikai tudományos folyóiratban. Mérgező hatással volt a MON863 kódjelű kukoricabogarat elpusztító génmódosított kukorica az állatok belső szerveire, pedig az Európai Unió állati majd emberi fogyasztásra is engedélyezte a terméket a tavalyi évben. A Greenpeace a Monsanto termék azonnali visszahívását, valamint az engedélyezési rendszer felülvizsgálatát követeli világszerte.
A tanulmány, mely egy amerikai tudományos szaklapban jelent meg, elemezte a Monsanto saját, az Európai Bizottságnak engedélyezés céljából beadott biztonsági vizsgálatainak adatait. Az adatok világosan mutatják, hogy a vizsgált kukorica jelentős egészségügyi veszélyt jelent. A terhelő bizonyítékokat a Greenpeace szerezte meg egy bírósági per végén, majd továbbította azokat független elemzés céljából a francia Caen egyetemen dolgozó Séralini professzor vezette szakértői csoportnak. A független kutatók megállapították, hogy mérgezés jelei mutatkoztak a patkányok veséjében és májában, valamint jelentős súlykülönbség is fellépett a génmódosított kukoricával táplált állatoknál.
Súlykülönbség
A Greenpeace által Berlinben kedden szervezett sajtókonferencián Séralini professzor elmondta: "A Monsanto elemzései nélkülöznek minden szigorú, tudományos alapot - kezdve a nagyon gyenge lábakon álló statisztikai jegyzőkönyvükkel. Még rosszabb, hogy a cég elmulasztott megfelelő elemzést végezni az állatok súlykülönbségét illetően."
A Greenpeace követeli a Monsanto MON863 kukoricájának azonnali visszahívását világszerte és felhívja a kormányok figyelmét, hogy minden eddig engedélyezett génmódosított fajtát újra kell engedélyeztetni, továbbá szigorúan felül kell vizsgálni a jelenlegi tesztelési módszereket. "Ez volt az utolsó csepp a pohárban, egyértelmű, hogy a mostani engedélyezési rendszer hitelessége teljesen elveszett. Amikor kiderül, hogy az állati és emberi egészség védelme érdekében felépített európai rendszer nem képes kiszűrni egy ilyen veszélyes terméket, annak ellenére hogy teljesen nyilvánvaló jelei voltak a patkányok mérgezésének, minden piacon levő GM terméket újra kell vizsgálni és a hibás engedélyezési rendszert el kell törölni - mondta Christophe Then, a nemzetközi Greenpeace szakértője.
A kérdéses kukorica engedélyezése már 2003 óta heves vita tárgyát képezte, amikor is megállapították, hogy a MON863 kukoricával etetett patkányok vérösszetétele jelentősen megváltozott. Bár a tagállamok többsége ellenezte a GM kukorica piacra dobását, az Európai Bizottság mégis engedélyezte a MON863 kukorica szabad forgalmazását. Séralini professzor tanulmánya tudományosan is alátámasztja ezeket az aggodalmakat: " az adatok ismeretében egyáltalán nem mondható el, hogy az MON863 génmódosított kukorica biztonságos." "Ez egy nemzetközi vészhelyzet, amely globális választ kíván - fejezte be Then - csak a termék világpiacról való teljes visszahívása akadályozhatja meg a lehetséges károkat".
A Monsanto nem ért egyet
A cég közleménye szerint a Greenpeace közleményében nincsen semmilyen új elem. A környezetvédelmi szervezet hasonló alaptalan állításokkal már 2004-2005-ben igyekezett rossz hírbe hozni a MON 863 kódjelű kukoricabogár ellen védett genetikailag módosított kukoricát.
A MON 863-as kukoricával végzett 90 napos patkány etetési vizsgálatokat az OECD iránymutatásokat követő, nemzetközileg elismert módszerrel vizsgálta egy független intézet.
Német, francia és európai
Az eredményeket több független európai szakmai szervezet, köztük a német Robert Koch Intézet, a Francia Élelmiszer-biztonsági Ügynökség (AFSSA) és az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) értékelte és annak alapján a MON 863-t biztonságosnak találta.
A MON 863 engedélyezett élelmiszerként és takarmányként való felhasználásra az Egyesült Államokban, Kanadában, Japánban, Koreában, Taiwanon, a Fülöp-szigeteken, Ausztráliában, Új Zélandon, Kínában, az EU-ban, Oroszországban, Szingapurban és Mexikóban. Az engedélyezés folyamán szakemberek százai tekintették meg a benyújtott tudományos dokumentációkat és annak alapján a MON 863-t ugyanolyan biztonságosnak ítélték, mint a közönséges kukoricát.