Oroszország, Görögország és Bulgária első számú vezetői csütörtökön Athénban írják alá az egyezményt a Fekete-tenger és az Égei-tenger közötti kőolajvezeték megépítéséről. A vezetéken orosz kőolajat fognak szállítani a bulgáriai Burgasz kikötőjéből a görögországi Alexandrúpoliszba. Az aláírásra Vlagyimir Putyin orosz elnök görögországi látogatása alkalmával kerül sor. A 280 kilométer hosszú vezetéken 2009-ben indul be az orosz olaj szállítása: az első időben évi 10 millió tonna, majd három év múlva évi 35 millió tonnára bővül a mennyiség. A kőolajvezeték révén az orosz kőolajat közvetlenül lehet Délkelet-Európába szállítani a túlzsúfolt Boszporusz kikerülésével.
A beruházás - amelyről az érintett felek már legalább 15 éve tárgyaltak -700 millió euróba kerül. A vállalkozásban 51 százalékkal részesedik három orosz állami vállalat, a Rosneft, a Gazprom Neft és a Transneft, a fennmaradó részen Görögország és Bulgária osztozik. A balkáni vezeték egy másik, nemrégiben üzembe helyezett földközi-tengeri vezetékkel versenghet: tavaly nyáron nyitották meg a BTC (Baku-Tbiliszi-Ceyhan) transzkaukázusi olajvezetéket is, amely 3 milliárd euróba került. A BTC vezeték 1770 kilométeres, a Kaszpi-tenger nyugati partján fekvő Bakuból Oroszország és Irán megkerülésével szállítja az olajat Azerbajdzsánon, a grúziai hegyeken és Törökországon át Ceyhanba. Mostanában napi 430 ezer hordót (159 liter/hordó) továbbítanak rajta, a teljes kapacitása napi 1 millió hordó nyersolaj.
A törökországi Ceyhan kikötője mind fontosabb Európa energiaellátásában. Ez a földközi-tengeri kikötő régóta az Észak-Irakból érkező kőolaj fogadó és elosztó terminálja.