Az EU illetékes biztosa örömmel közölte, hogy az uniós lakosság mintegy 50 százaléka már kedvező tarifával roamingol, azaz fizet a külföldről, illetve külföldre indított hívásokért. Vannak szolgáltatók, amelyek az EU szintjén javasolt tarifánál (eurotarif) olcsóbban biztosítják a mobil távhívást.
Viviane Reding azonban arról is beszámolt, hogy egyes tagországok a tarifaajánlati határidővel elmaradtak, azaz megsértették az uniós előírást, mások nem hozták az EU bizottságának tudomására a tarifáikkal kapcsolatos információkat.
A Vodafone Magyarország augusztus 1-től jelezte roaming-tarifáinak csökkentését, a Pannon GSM és a T-Mobile augusztus 29-től alkalmazza a csökkentett díjakat, azaz az uniós határidő lejárta előtt.
Az Európai Bizottság által 2006. július 12-én, a roaminggal kapcsolatban kezdeményezett jogalkotási folyamat célja az volt, hogy csökkentsék és szabályozzák a külföldi telefonhasználat díját.
A megszületett uniós roaming rendelet az uniós országokból a kezdeményezett hazatelefonálás 250-650 forintos percdíjait 144 forintra, a hívásfogadás 95-220 forintos díjait pedig 70,8 forintra szorította le a magyarországi mobilszolgáltatók esetében.
A mobiltelefonról belföldről hívott külföldi számok díjaira az uniós rendelet nem vonatkozik, csakúgy, ahogyan az EU-n kívüli külföldi országokra érvényes roaming díjak sem változnak a rendelet nyomán. A rendelet a 27 tagú Európai Unió valamennyi mobilszolgáltatójára vonatkozik - de nem érinti az unión kívüli roamingolás költségeit. A rendelet nem szabályozza az SMS és MMS díjakat.