Milyen információkat tekintünk bizalmasnak?
A Sophos megkérdezte a magyar, lengyel és cseh közösségi médiafelhasználókat, hogy milyen adatokat tartanak bizalmasnak. A leggyakrabban megjelöltek a következők voltak a magyarok esetében: személyazonosító (84 százalék), bejelentkezési jelszavak (78 százalék), bankszámlaszám (69 százalék) és lakcím (63 százalék). Hasonlóan válaszoltak a Cseh Köztársaság és Lengyelország válaszadói.
A megkérdezett magyarok közel fele a telefonszámát (49 százalék) és a magánéletével kapcsolatos információkat (48 százalék) is megemlítette - pl. a napi tevékenységek és a látogatott helyek. A csehek körében ez az arány 63 százalék, a lengyelek körében pedig 66 százalék volt. A magyar közösségi média felhasználók 37 százalék-a tartja a nevét és születési dátumát érzékenynek.
Csak minden harmadik magyar válaszadó (átlagosan 32 százalék) tartja érzékeny adatnak az általa készített fényképeket és videofelvételeket (Lengyelországban 66 százalék, Csehországban 69 százalék), és minden negyedik az e-mail címét. A vásárlási előzmények 19 százalék-a számára bizalmasak, és valamivel kevesebb válaszadó (17 százalék) jelölte meg a közösségi média fiókokhoz kapcsolódó játékok és szolgáltatások használatára vonatkozó adatokat is.
A közösségi média felhasználói közül a legidősebb (55-65 éves) és a felsőfokú végzettséggel rendelkezők törődnek leginkább adataik védelmével. A legfiatalabb korcsoportban (18-24 év) például csak 16 százalék tartotta bizalmasnak a nevét és vezetéknevét, az 55 év feletti válaszadók körében ez a válaszadók felét (50 százalék) jelentette. A főiskolát végzettek közül 10-ből 8-an (82 százalék) a bejelentkezési jelszavakat is bizalmas adatnak tekintik. Az általános iskolai végzettségű válaszadók aránya, akik ugyanezt gondolják, lényegesen alacsonyabb, és 67 százalék-ot tesz ki.