Vadászunk a kedvezményekre, az adataink bánják

Tíz magyar közösségi média felhasználóból 8-an a személyazonosítót és a bejelentkezési jelszavakat bizalmas információnak tartják. A Sophos felmérése szerint viszont csak minden negyedik válaszadó tartja az e-mail címét annak. Kiderült, hogy a közösségi oldalakat használók közül az 55 év feletti felhasználók és a felsőfokú végzettségűek aggódnak leginkább adatvédelmük miatt. Ugyanakkor a válaszadók közel fele elismeri, hogy megosztotta személyes adatait, amikor fiókot hozott létre egy üzletben, vagy feliratkozott egy hírlevélre, hogy kedvezményt kapjon a vásárláskor.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Milyen információkat tekintünk bizalmasnak?

A Sophos megkérdezte a magyar, lengyel és cseh közösségi médiafelhasználókat, hogy milyen adatokat tartanak bizalmasnak. A leggyakrabban megjelöltek a következők voltak a magyarok esetében: személyazonosító (84 százalék), bejelentkezési jelszavak (78 százalék), bankszámlaszám (69 százalék) és lakcím (63 százalék). Hasonlóan válaszoltak a Cseh Köztársaság és Lengyelország válaszadói.

A megkérdezett magyarok közel fele a telefonszámát (49 százalék) és a magánéletével kapcsolatos információkat (48 százalék) is megemlítette - pl. a napi tevékenységek és a látogatott helyek. A csehek körében ez az arány 63 százalék, a lengyelek körében pedig 66 százalék volt. A magyar közösségi média felhasználók 37 százalék-a tartja a nevét és születési dátumát érzékenynek.

A kedvezményekért bármit megadunk? (Fotó: Depositphotos)
A kedvezményekért bármit megadunk? (Fotó: Depositphotos)

Csak minden harmadik magyar válaszadó (átlagosan 32 százalék) tartja érzékeny adatnak az általa készített fényképeket és videofelvételeket (Lengyelországban 66 százalék, Csehországban 69 százalék), és minden negyedik az e-mail címét. A vásárlási előzmények 19 százalék-a számára bizalmasak, és valamivel kevesebb válaszadó (17 százalék) jelölte meg a közösségi média fiókokhoz kapcsolódó játékok és szolgáltatások használatára vonatkozó adatokat is.

A közösségi média felhasználói közül a legidősebb (55-65 éves) és a felsőfokú végzettséggel rendelkezők törődnek leginkább adataik védelmével. A legfiatalabb korcsoportban (18-24 év) például csak 16 százalék tartotta bizalmasnak a nevét és vezetéknevét, az 55 év feletti válaszadók körében ez a válaszadók felét (50 százalék) jelentette. A főiskolát végzettek közül 10-ből 8-an (82 százalék) a bejelentkezési jelszavakat is bizalmas adatnak tekintik. Az általános iskolai végzettségű válaszadók aránya, akik ugyanezt gondolják, lényegesen alacsonyabb, és 67 százalék-ot tesz ki.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo