Új szervezet a minőségi és költség-hatékony informatikáért

2004. április 15-én megalakult az itSMF (IT Szolgáltatásmenedzsment Fórum) magyar tagozata. Az itSMF elsődleges célja egy olyan felhasználói szervezet működtetése, amely hatékonyan hozzájárul az informatikai szolgáltatásmenedzsment kultúra hazai elterjedéséhez az ITIL keretrendszer bevált gyakorlatának terjesztésén és alkalmazási tapasztalatainak cseréjén keresztül.

Az itSMF elősegíti majd az informatikai rendszerek üzemeltetése és irányítása területén a sikeres megközelítések és bevált gyakorlat megismerését, a felhasználás előnyeinek felismerését, valamint a szakmai tapasztalatok cseréjét. A fórum "éppen időben" – az ország EU-hoz való csatlakozását közvetlenül megelőzően – alakult meg, amely egyben jelzi a hazai informatikai felhasználók és -szolgáltatók növekvő európai elkötelezettségét is ezen a területen. Az Európai Unió 15 eddigi tagja közül (3 kivételével) mindenütt működik már hasonló szervezet.

Az ITIL (IT Infrastructure Library) angol kormányzati támogatással létrehozott informatikaüzemeltetési módszertan. Az ITIL gyorsan elterjedt a kormányzati informatikában és sikeresnek bizonyult a profit-orientált szervezeteknél is. A 90-es évek elején jött létre az első felhasználói szervezet, az IT Service Management Forum (www.itsmf.com), amely a brit felhasználókat fogta össze. Azóta ezek a fórumok nemcsak Európában, hanem az USA-ban, Japánban, Ausztráliában, Braziliában és Dél-Afrikában is megjelentek. Összehangolt munkájuk sokat segített az ITIL elterjedésében, az oktatás és vizsgakövetelmények nemzetközileg egységes szintjének megtartásában, és a bevezetési tapasztalatok megosztásában.

A magyar ITIL tagozat

Magyarországon az ITIL elsősorban a szolgáltatók nemzetközi és hazai kezdeményezésére egymással párhuzamosan terjedt, felbukkant egy-két nagyvállalatnál, s volt kormányzati ajánlás is. A külföldön és hazai tanfolyamokon ITIL alap- vagy menedzsmentvizsgát tett szakemberek száma becslések szerint 150 fő.

Az itSMF magyar tagozata (www.itsmf.hu) az alapítói nyilatkozat és a tagfelvételi kérelmek aláírásával, az informatika szolgáltató (23) és felhasználó (9) szervezeteinek közös részvételével alakult meg. Az elnökségbe jelöltek bemutatkozása után az alapító tagok megválasztották a 8 tagú elnökséget (HP, IBM, MOL, Pepsi, KFKI, MÁV Informatika, Kürt képviselőivel) és az elnököt (Sarkadi-Nagy István, KFKI). Az itSMF céljai: az informatikai szolgáltatásmenedzsment témaköréhez tartozó szemináriumok és éves konferencia folyamatos szervezése; az egységes magyar terminológia megteremtése; az ITIL könyvek és zsebkönyvek magyar verziójának kiadása; valamint az BS15000 szabvány honosításában a szakmai kontroll biztosítása; a magyar nyelvű ITIL vizsgarendszer kialakítása; a kormányzati érdekek felismerésének elősegítése az informatikaüzemeltetés területén; a BS15000 és az ITIL kormányzati ajánlássá tétele; valamint részvétel az ITIL újabb verzióinak elkészítésében, a nemzetközi itSMF együttműködésben.

Az ITIL módszertan, mint bevált gyakorlat

Az ITIL (IT Infrastructure Library) angol kormányzati támogatással létrehozott informatikaüzemeltetési módszertan. A név arra utal, hogy kezdetben egy egységes szerkezetű könyvsorozatban dokumentálták a sikeres gyakorlati megoldásokat. Később ennek a sorozatnak a 10 legfontosabb témakör bevált gyakorlatát dokumentáló kötete lett a módszertan első változata. A mára nemzetközileg széles körben elterjedt, és 2000-ben megújított módszertan leggyakrabban alkalmazott kötete 2 csoportban 11 témakört ölel fel. Szolgáltatásbiztosítás: szolgáltatásszint biztosítása, rendelkezésre állás biztosítása, informatikaszolgáltatás folytonosságának biztosítása, kapacitásbiztosítás, informatikaszolgáltatás pénzügyi irányítása. Szolgáltatástámogatás: ügyfélszolgálat, incidenskezelés, problémakezelés, változáskezelés, konfigurációkezelés, kiadáskezelés.

A KÜRT, mint ITIL alkalmazó

A nemzetközi szervezet ajánlását, az ITIL-t a KÜRT szakemberei már két éve sikeresen alkalmazzák bel- és külföldi projektjeikben a biztonságos és színvonalas IT szolgáltatások érdekében. Az ITIL (IT Infrastructure Library) módszertan a jó minőségű, költség-hatékony IT szolgáltatások megvalósításának támogatására született, s amely az informatikai iparágban elfogadott eljárások és példaértékű gyakorlati módszertanok (best practices) átfogó gyűjteményét tartalmazza, a szolgáltatások menedzselésének területén. „Az ITIL jelentősége óriási. Az üzlet és az informatika közötti jól definiált híd, mert az IT szolgáltatások mérése és átláthatóvá tétele üzleti előnyökkel jár minden szervezet számára. Az informatika nem fekete pénznyelő doboz többé, hanem jól definiált, meghatározott minőségű belső vagy külső szolgáltató egység. – mondta Kovács Zoltán, a KÜRT Rt. tanácsadás üzletágának vezetője, az itSMF elnökségének tagja.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo