Berners-Lee, a svájci CERN atomkutató központ munkatársa, 36 éves volt, amikor 1991 nyarán közzétette az első web-oldalt az általa teremtett világhálón. Tulajdonképpen csak az volt a célja, hogy rendet tegyen a munkahelyén és az ott szükséges papírokhoz, feljegyzésekhez mindenki könnyen hozzáférhessen.
Míg felettesei először nem ismerték fel az ügy jelentőségét, a fiatal programozó gyorsan világhírű lett. Ám elégedetlenné vált azzal, amivé az Internet napjainkra fejlődött - és vissza akar térni a gyökerekhez. Amint a Medium portálon bejelentette: mindig azt gondolta, hogy a világháló valamennyiünké – ám az nagy konszernek kezébe került, akik saját céljaikat követik – az Internet használóinak rovására.
A feltaláló a világhírű amerikai műegyetem, az MIT munkatársaival már vagy 15 éve fejleszti Solid elnevezésű projektjét. Nyílt
forráskódú, tehát szabadon hozzáférhető világhálóról van szó, amely egy dologban, de annál jelentősebben tér el a jelenlegitől: nem adja ki a használók adatait, így nem lesz használható kereskedelmi, üzleti célokra.
Minden feltöltött fájl külön tárhelyre kerül. Azok ugyan kapcsolódhatnak egymáshoz – de csak a feltöltő hozzájárulásával. A szükséges infrastruktúrát Berners-Lee új cége, az Inrupt építi ki. Arról, mikor kezdi meg működését a hálózat, kidolgozói még semmit nem közöltek.
(Forrás: Der Stern)