Okostelefonból a használt sem szégyen

Megunta az eddigi, amúgy jól működő okostelefonját, szívesen lecserélné, de sajnálja egyszerűen kidobni, vagy elajándékozni? Nem gond, ma már százmilliónál is több készülék cserél gazdát a 17 milliárd dollár értékű second hand piacon.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

2016-ban 50 százalékkal több, várhatóan mintegy 120 millió használt okostelefon talál új gazdára a világon. Az értékesítésből pedig több mint 17 milliárd dollár bevétel generálódik vagy a régi tulajdonosoknál, vagy az erre specializálódott vállalkozásoknál. Mindkét mutató markáns növekedést jelez, mivel tavaly "csupán" 80 millió használt készülék folytatta új tulajdonosnál az életpályáját, és az ebből származó bevétel 11 milliárd dollár volt. A használt okostelefonok átlagára 2015-ben 135 dollár volt, ebben az évben viszont már elérheti a 140 dollárt is – derül ki a Deloitte jelentéséből, amelyet együttműködő partnerünk, a bitport.hu ismertetett.

A jövőbeni kilátások is meglehetősen vonzóak maradnak, az elemzés szerint a használt okostelefonok piaca a következő években négyszer-ötször gyorsabban bővül majd, mint a teljes okostelefon piac. Idén az előrejelzések szerint 1,6 milliárd okostelefon talál gazdára a világpiacon, ami 11 százalékkal több az egy évvel korábbinál. Ezen belül már évről évre egyre nagyobb arányt képviselnek a használt készülékek, 2014-ben ez a mutató még alig 4 százalék volt, 2015-ben már meghaladta az 5 százalékot, 2016-ban pedig már elérheti a 7 százalékot is. A Deloitte becslése szerint az idén újonnan vásárolt prémium kategóriás (500 dollár feletti) okostelefonok legalább 10 százaléka a következő években még legalább három-négy tulajdonoscserén esik át, és legalább 2020-ig, de akár néhány évvel későbbig is biztosan használatban marad.

Nehéz év vár az androidos telefonok tulajdonosaira
Elavult verziók, biztonsági rések, az interneten terjedő és előre telepített kártevők – a G Data előrejelzése szerint ezek várnak az androidos telefonokra ebben az évben. Lassan érkeznek a biztonsági frissítések, a nem tiszta forrásból származó készülékek többségén pedig kártevők bújnak meg.
Itthon is változóban a piaci modellek

A használt készülékek magyarországi piacáról nem készült hivatalos elemzés, felmérés, de itt is megfigyelhetők a változások. Egyfelől nálunk is élnek a second hand piac online és offline beszerzési pontjai, illetve változóban van a szolgáltatói hozzáállás is. Kevesebb az új készülékre jutó operátori támogatás, helyette jó ideje opció a részletfizetési lehetőség. A használt telefonok kínálatát bővíti a Telenor ügyfélmegtartási céllal néhány hónapja bevezetett ajánlata, amely lehetővé teszi az előfizetőknek, hogy a hűségidőszak bármely pontján, a megfelelő csereértéken beszámítva lecseréljék a régi készüléküket egy újra. Az ajánlatról beszámoló cikkünkben arról is írtunk, hogy a készülékcsere lebonyolításába a szolgáltató külső céget vont be, amely információink szerint részben továbbértékesíti a használt eszközöket más piacokon.

A használt telefonok újraértékesítése leginkább a környezetnek tesz jót, erre is van szemléletes adat, 2012-ben az USA-ban 140 millió mobiltelefontól váltak meg ilyen, vagy olyan módon. Az elemzők szerint 2016-ra ez a szám globálisan meghaladhatja a negyedmilliárdot is, ennek egy kisebb része kerülhet új tulajdonoshoz.

A céges telefonok kezelésében is változást hozhatnak a használt készülékekkel is számoló trendek. Az informatikai igazgatók a korábbinál hatékonyabban örökíthetik át a régebbi eszközöket a junior alkalmazottakra. Az okostelefonokat vásárló cégeknek az új feltételek között érdemes azt is kiszámítani, hogyan tudják optimalizálni az eszközök birtoklásának a költségét. Ebből még az is kijöhet, hogy a cserebeszámítással a vállalatoknak pénzügyileg jobban megéri két évig használni egy okostelefont, mint megtartani azt három évig, vagy még tovább.

A cikk folytatása itt olvasható!

Aki profitál az internetből, – és aki nem
A közgazdászok, mérnökök és a társadalomkutatók forradalmi változásokat várnak az internet terjedésétől: tudásalapú gazdaságot, információkon alapuló társadalmat, automatizált ipari termelést, egymással kommunikáló háztartási gépeket. Csakhogy a Világbank legfrissebb jelentése szerint a világháló nem oldja meg varázsütésre a problémákat, hanem éppen ellenkezőleg, új egyenlőtlenségeket is teremt.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo