Nem az ajtót feszítik fel a betörők, wifin keresztül rabolnak ki minket

Az elmúlt napokban került napvilágra egy kritikus technikai probléma, amely bármely, wifit használó eszköz lehallgathatóságát érinti. A hiba a hálózati eszközök egy szabványos kommunikációs protokolljában – a WPA2 (Wi-Fi Protected Access II) protokollban – található, így gyakorlatilag minden wifihálózatra csatlakoztatható eszközt, számítógépet, okostelefont, okostévét és magát a wifi routert is érinti.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mindenhez hozzáférhetnek a tolvajok, amit az interneten csinálunk

„A probléma a WPA2-protokoll csatlakozási folyamatában van, amikor a számítógép és a wifi router egyezteti a wifihálózat titkosítását. A hiba kihasználása lehetővé teszi, hogy az eredetileg titkos csatornán zajló forgalom lehallgathatóvá váljon, rossz esetben akár arra is lehetősége lehet a támadónak, hogy a wifi titkosítását megszüntesse, ellopja jelszavainkat, adatainkat, vagy vírust küldjön a gépünkre egy általunk gyakran látogatott weboldalba ágyazva azt. Mindez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy a gyanútlan felhasználó a támadó részére elérhetővé teheti mindazt, amit a wifihálózaton keresztül csinál” – foglalja össze Varga Viktor, az elektronikus aláírásokkal és internetbiztonsággal foglalkozó Netlock üzemeltetési vezetője. A szakember szerint fontos, hogy minél többen felhívják a biztonsági résre a figyelmet, amely nem csupán a magánembereket, de minden céget és vállalatot is érzékenyen érinthet, ha nem teszik meg a szükséges védelmi lépéseket.

Kép: Pixabay

Mit tehetünk, hogy biztonságba helyezzük adatainkat wifitámadókkal szemben?

Tökéletes, 100%-os biztonság nem létezik a virtuális világban, de néhány szabály betartásával sokat tehetünk azért, hogy megakadályozzuk vagy megnehezítsük a wifitámadók dolgát – tanácsolja a webbiztonsági szakember. – A következő lépésekkel sokat tehetünk a biztonságunkért:

  1. Akár számítógépről, laptopról, okostelefonról, tabletről vagy akár okostévéről van szó, minél előbb töltsük le az eszköz operációs rendszerének frissített verzióját, mert számos gyártó már elvégezte a szoftverekben szükséges változtatásokat. Az operációs rendszer frissítése a legtöbb esetben akkor is védetté tesz, ha egyébként egy a hibát és biztonsági rést még tartalmazó wifihálózathoz csatlakozunk.
  1. Lehetőség szerint frissítsük wifi routereinket. Bár ez egy fokkal bonyolultabb folyamat, mégis érdemes rászánni az időt. Az üzleti célra használt wifihálózat esetén pedig szinte kötelező – akár szakember bevonásával is – elvégzeni a frissítést. Komoly problémák adódhatnak, ha a céges notebookon keresztül férnek hozzá értékes adatokhoz, olvasnak bele bizalmas levelezésbe, vagy hallgatnak bele egy webes telefon vagy videokonferenciába.
Mire figyeljünk, ha idegen wifit használunk

A publikus vagy idegen hálózatok esetén – legyen ez egy konferencia, hotel, vagy egy kávézó wifije – nem tudhatjuk biztosan, hogy az adott wifihálózat biztonságilag érintett-e, ezért saját biztonságunk érdekében mindenképpen frissítsük gépünket, telefonunkat, mielőtt a jövőben ilyen hálózathoz csatlakozunk. Jó megoldás lehet, hogy laptopról csak a saját okoseszközünk hotspotjához csatlakozunk. Fontos, hogy ne nyissunk nem biztonságos weblapokat, azokat amelyek domaincíme nem https:// előtaggal kezdődik. Az ilyen oldalak akkor is védettséget biztosítanak a látogatónak, ha saját eszközét nem frissítette, és sérült wifihálózaton keresztül csatlakozik. Üzleti környezetben pedig érdemes zárt VPN-en (virtuális privát hálózaton) keresztül csatlakozni a céges hálózathoz. A VPN-szolgáltatás további titkosítási rétege magasabb szintű biztonságot nyújt, megakadályozhatja lehallgatásunkat – hívja fel a figyelmet Varga Viktor. Ilyen VPN-szolgáltatások léteznek egyébként magánszemélyek részére is.

Gondolja meg, kinek adja meg PIN-kódját
Az Unió egy új irányelve alapján januártól olyan vállalkozások alakulhatnak, amelyek magánszemélyek bankszámláiról kínálnak tájékoztatást. Ha a nagyok, mint a Google vagy az Amazon is beszállnak ebbe az üzletágba, még nagyobb lehet a veszély.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo