Mostantól a kiberbiztonságot is szabályozza az unió

Az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülése jóváhagyta az első uniós szintű kiberbiztonsági szabályozást, amely segíthet megelőzni a sokszorosan összekapcsolt európai infrastruktúra elleni támadásokat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az új követelményrendszer központi eleme, hogy a kritikus infrastruktúrákat üzemeltető társaságoknak, például az energiacégeknek, a pénzügyi intézményeknek vagy a közlekedési és egészségügyi vállalatoknak szigorú biztonsági előírásoknak kell megfelelniük. Ezeknek a vállalatoknak gondoskodniuk kell majd arról, hogy rendszereik biztonságosak legyenek, illetve szankciók terhe mellett kötelező lesz jelentést tenniük a komolyabb biztonsági incidensekről.

A KPMG globális vezérigazgatói felmérése szerint a kiberbiztonság a vezetők legfőbb aggodalma.

Kép:Pixabay

Cégekre is, de nem kicsikre

Az előbbieken kívül azok a vállalatok is a szabályozás hatálya alá tartoznak majd, amelyek tevékenysége a társadalom és a gazdaság számára alapvető fontossággal bír, illetve azok az internetes szolgáltatásokat nyújtó vállalatok is ide sorolandók, amelyek fontos társadalmi hatású szolgáltatásokat kínálnak: például az online piacterek, a keresőoldalak, valamint a felhőszolgáltatásokat üzemeltető cégek is.

A szabályozás nem vonatkozik a mikro-, illetve a kisvállalkozásokra, de az internetes közösségi oldalakra sem.

Senki sincs biztonságban
Különböző mértékben, de veszélynek van kitéve minden intézmény és vállalat: a legújabb becslések szerint évi 1 milliárd dollár kárt okoznak a kiberbűnözők, miközben a vállalatok legkevesebb ennek felét költik a károk kivédésére. Az Infotér szakértői elemzése szerint a legnagyobb vállalatok mellett a kisebb cégek is egyre inkább ki vannak téve az új veszélyeknek, és mindenkinek már most fokoznia kell a védelmi képességeit – már csak a jól felfogott üzleti érdekei miatt is.
"A kibertámadások gyakran egyszerre több tagállamot érintenek, a szétforgácsolt védelem sebezhetővé tesz minket (...) Az uniós hálózat- és információbiztonsági irányelv a digitális egységes piacra vonatkozó stratégiával összhangban egységes követelményeket fogalmaz meg az egész Európai Unió számára - közölte Andreas Schwab, az uniós parlament illetékes jelentéstevője. Hozzátette, a szabályozás elfogadása "nagyon fontos előrelépés egy átfogó európai szabályrendszer felé".

"A hálózat- és információbiztonság megteremtéséről szóló irányelv, ha nem is a legambiciózusabb terv szerint jött létre, de jó alapot biztosít arra, hogy a tagállamok mélyebb együttműködése útján végre tudjunk európai kiberbiztonságról beszélni. Egységes és erős kiberbiztonsági szabályok nélkül számos alapvető fontosságú gazdasági és társadalmi tevékenység is veszélyben van" - hangsúlyozta Szanyi Tibor szocialista EP-képviselő.

Közel két év az átültetésre

Az irányelv nemsokára megjelenik az EU hivatalos lapjában, és a publikálás után 20 nappal lép hatályba. Innentől számítva a tagállamoknak 21 hónapjuk lesz arra, hogy átültessék az irányelvet saját jogrendjükbe, további hat hónapjuk pedig arra, hogy meghatározzák az említett kulcsfontosságú cégeket.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo