Miért esett vissza hirtelen a weboldalam látogatottsága?

A keresőkből érkező forgalom minden céges weboldal számára rendkívül fontos. Olykor azonban előfordul, hogy a látogatottságunk egyik napról a másikra visszaesik. A háttérben a Google büntetései állnak.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: PP

Az elmúlt hónapokban hazai cégek százai tapasztalhatták meg, milyen az, amikor egy weboldalt a Google megbüntet. A forgalom töredékére esik vissza, és hirtelen megszűnnek az ajánlatkérések is, elnémulnak a telefonok. Az első feladat ilyenkor kideríteni, hogy valóban mi is áll a háttérben. Az ite.hu szakértői segítenek.

Valóban büntetésről van szó?

Az első feladat annak beazonosítása, hogy valóban büntetésről van-e szó. Olykor a weboldaltulajdonosok akaratlanul is képesek nagy hibát okozni, így például megtiltják, hogy a Google robotjai feltérképezzék a weboldalt. Elsőként tehát azt kell megállapítani, hogy valóban a Google áll-e a háttérben, nem a weboldalunkkal van-e a hiba.

Azt, hogy egy weboldal szerepel-e a Google adatbázisában, könnyen ellenőrizhetjük. Írjuk be a keresőmezőbe az alábbi parancsot:

site:azéndomainen.hu (fontos: nincs üres karakter a kettőspont után!)

A parancsra a Google kilistázza azokat az aloldalakat, amelyek az adott domainről szerepelnek az adatbázisában. Ezzel ellenőrizhetjük, hogy a Google tud-e egyáltalán a weboldalunkról.

A Google büntetései

Ha a saját hibát kizártuk, akkor jöhet a következő feladat, meghatározni, hogy mely algoritmus okozta oldalunk büntetését. A Google viszonylag ritkán jelenti be az algoritmusfrissítéseit. Saját bevallása szerint is naponta finomít a rangsorolási módszerein, éppen ezért pontos válaszban ritkán reménykedhetünk. Szerencsére azonban van két algoritmus, amelynek frissítéséről a Google ha nem is minden esetben, de gyakran beszámol. Ezek a Panda és Pingvin algoritmus.

Ha ismerjük azt a dátumot, amikor weboldalunk forgalma hirtelen lecsökkent, és ismerjük az algoritmusfrissítések időpontját is, máris meghatározhatjuk, mi áll a büntetés hátterében.

Az algoritmusfrissítéseket sajnos jellemzően a Google alkalmazottai jelentik be saját Google Plus oldalukon, így ezek napi nyomon követése szinte lehetetlen, de szerencsére ma már a hazai keresőoptimalizálási hírportálokon erről is hírt kaphatunk, így jó eséllyel beazonosíthatjuk a minket büntető algoritmust.

Panda vagy Pingvin?

A hazai weboldalakat legnagyobb arányban a Panda és Pingvin algoritmus érinti negatívan. A Pingvin algoritmus esetén viszonylag könnyű a helyzet, mivel itt nagyon pontosan tudhatóak azok a dátumok, amikor a Google lefuttatta őket. A Pingvin algoritmus legutóbb 2014. október 16-án indult útjára. Ha weboldalunk forgalma ekkor esett vissza, akkor szinte biztos, hogy ez áll a visszaesés hátterében. A helyzetet némileg bonyolítja, hogy a Pingvin algoritmus azóta is fut, mind a mai napig, így az október 16. utáni visszaesés mögött is állhat ez az algoritmus.

A Panda algoritmus esetén már nehezebb a helyzet. Azt ugyan tudjuk, hogy a Google rendszeresen frissíti ezt az algoritmust, ám csak a nagyobb változásokról ad hírt. Így a legutóbbi bejelentés szeptember 23-án történt, de a SEO szakemberek szerint volt egy frissítés október 24-én is, és korábban is több alkalommal. A Panda estében tehát a büntetés behatárolása már közel sem annyira egyszerű.

Elavult az átlag magyar weboldal
Összességében véve nagy a lemaradás a nemzetközi online trendekhez képest és a keresőkre való optimalizálás terén is – ez derült ki többek között 130 000 hazai weboldal átvizsgálásából.
De miért büntet?

Ha tudjuk, melyik algoritmus büntetett minket, már csak a büntetés indokát kell megismerni.

A Pingvin algoritmus a weboldal linkprofilja miatt büntet. Ha egy weboldal kulcsszavas linkek sokaságát gyűjtötte be, ráadásul gyenge katalógusoldalakról, akkor van oka aggódni, mert a Pingvin algoritmus ezekre különösen érzékeny. (Itt talál további részleteket arról, hogy milyen linképítési módszerekért büntet a kereső.)

A Panda algoritmus ezzel szemben az oldalak tartalmi minősége alapján sorol hátra weboldalakat. Ha az adott weboldal minőségét gyengének ítéli meg, akkor bünteti az oldalt. Sokszor olyan technikai hibák is okozhatnak büntetést, amelyről a legtöbb weboldaltulajdonos nem is tud.

A büntetések azonosításának és a hibák orvoslásának ma már szinte könyvtárnyi irodalma van az interneten. A következő cikkekben ezekről a büntetésekről írunk részletesen.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo