E szerint a 27 tagország kétharmadában a mobilszolgáltatók többé-kevésbé a megállapított legmagasabb tarifát, a percenkénti 49 eurócentet plusz áfát számítják fel külföldön kezdeményezett hívás esetén. A szolgáltatók általában tartják magukat a felső határhoz, az alá ritkán mennek. A jelentés azt is megállapítja, hogy a mobilügyfelek átlagosan 24 százalékkal többet fizetnek a külföldi hívásoknál, mint amennyit valójában beszéltek, ugyanez a fogadott hívásoknál 19 százalék. Ennek oka, hogy sok szolgáltató perc, és nem másodperc alapon számítja a fizetendő díjat.
Az európai szabályozó hatóság kevés mozgást észlelt az SMS-ek díjainál, itt még nincs európai szinten megállapított felső határ a díjtételekre. Az Európai Unióban tavaly nyáron lépett életbe a hangforgalom kis- és nagykereskedelmi árát szabályozó roaming-rendelet azzal a céllal, hogy csökkentse a díjakat. A külföldi hívásindításnál a maximális díj 49 eurócent plusz áfa, a hívásfogadásoknál 24 eurócent plusz áfa.
A szabályozás hatására már tavaly nyár végére jelentősen, 25-50 százalékkal csökkent a beszédcélú roaming hívások ára Európában. Magyarországon augusztusban 220-250 forintról 140 forint körüli összegre csökkent a külföldről kezdeményezett mobilhívások ára, a hívásfogadásé pedig mintegy 70 forintra.