Még mindig offline a világ fele

Az infokommunikációs szolgáltatások ma már nem számítanak luxusnak. Mégis, még napjainkban is a világon megközelítőleg 3,9 milliárd ember nem jut hozzá az internethez – írja a Nemzetközi Távközlési Unió (ITU) éves jelentésében. Pedig a szolgáltatások ára folyamatosan csökken.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Az ICT Facts & Figures 2016 számai azt mutatják, hogy ma már a fejlődő világ adja az internethasználók zömét, ott 2,5 milliárdan kapcsolódnak a világhálóhoz, míg a fejlett országokban élők közül egymilliárdan neteznek. Ha azonban a penetrációt nézzük, máris láthatóvá válik, milyen óriási a digitális szakadék a fejlett és fejlődő országok között. A fejlett országokban az internet elterjedtsége 81 százalék, a fejlődőkban 40 százalék, a legkevésbé fejlett régiókban pedig alig éri el a 15 százalékot. Pedig ha a különféle technológiák lefedettségi szintjét nézzük, nem ilyen rossz a helyzet, hiszen a teljes népesség 95 százaléka, vagyis nagyjából 7 milliárd ember él már olyan területen, ahol van legalább 2G-s mobillefedettség. A 3G-s és korszerűbb mobilhálózatok a világ népességének a 84 százalékát érik el, de a vidéken élőknek csak valamivel több mint a kétharmadát – hívta fel a figyelmet a bitport.hu.

A szuperszélessávnak tekintett LTE technológia az elmúlt három évben nagyon gyorsan fejlődött, ma már eljut a globális népesség 53 százalékához, közel 4 milliárd emberhez. Vannak azonban nagy kiterjedésű földrajzi területek, mint Amerika vagy a FÁK-térség, ahol a populáció egyharmada a mai napig is offline. Afrikában még kritikusabb a helyzet, ott a népesség 75 százaléka nem használja az infokommmunikációs technológiákat. Ezzel szemben Európában csak az itt élők 21 százaléka nem éri el a világhálót.

A fejlődő térségekben még mindig két számjegyű a vezeték nélküli szélessávúinternet-előfizetések számának a növekedése: az ott élők több mint 40 százalékának van előfizetése. Globálisan azonban jelentősen lelassult a mobil broadband terjedése. A szakértők szerint a tavalyi 3,2 milliárd után az idei év végén 3,6 milliárdra nőhet a mobil szélessávra előfizetők száma világszerte.

A mobil szélessávú szolgáltatások anyagilag ma már elérhetőbbek a vezetékesnél, ugyanis utóbbiak alapcsomagja átlagosan kétszer annyiba kerül, mint a hasonló mobilszolgáltatás – állítja a jelentés. A múlt év végén az átlagos mobil szélessávú tarifák világszinten számított bruttó jövedelem (GNI) 5,5 százalékát adták.

További részletek itt olvashatók!

Aki profitál az internetből, – és aki nem
A közgazdászok, mérnökök és a társadalomkutatók forradalmi változásokat várnak az internet terjedésétől: tudásalapú gazdaságot, információkon alapuló társadalmat, automatizált ipari termelést, egymással kommunikáló háztartási gépeket. Csakhogy a Világbank legfrissebb jelentése szerint a világháló nem oldja meg varázsütésre a problémákat, hanem éppen ellenkezőleg, új egyenlőtlenségeket is teremt.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo