Le sem tudjuk tenni az okostelefont

Ha függőségről beszélünk, általában a drogok, a cigaretta vagy az alkohol az, ami először eszünkbe jut, pedig napjainkra teljesen természetesnek vesszük, hogy gépek nélkül szinte már létezni sem tudunk. E-mailt írunk telefonunkról, miközben kedvenc műsorunk megy a tévében, és még az is lehet, hogy közben a számítógépünk kijelzőjén bámuljuk valamelyik ismerősünk legfrissebb Facebook-bejegyzését.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

Egy friss hazai kutatás szerint digitális eszközeink már nemcsak életünk részévé váltak, de korábban soha nem tapasztalt módon függünk is tőlük. A legnagyobb hazai társkereső, a Randivonal.hu a Big Five Tanácsadó Irodával közös, 1350 fő megkérdezésével készített kutatása azt vizsgálta, milyen hatással van ránk az internet, okostelefon, televízió, laptop használata, azaz  milyen a digitális eszközök életünkben betöltött szerepe.

Az, hogy 93 százalékunk naponta néz tévét, önmagában még nem meglepő, de gondoltuk volna, hogy a televízió már régen nem a leggyakoribb eszköze a digitális időtöltésnek? A megkérdezettek kétharmada ugyanis naponta többször is internetezik (egyharmad néz csak többször tévét naponta), sőt okostelefont is közel 90 százalék használ nap mint nap. A férfiak többet használják okostelefonjukat, mint a nők, akik viszont a televízióval töltenek több időt a férfiaknál. Az internetezés két évtized alatt vált a leggyakoribb digitális időtöltési formává. Minden második megkérdezett jóval többet internetezik most, mint tette néhány évvel ezelőtt.

Háromból egy válaszadó rendszeresen több időt tölt a digitális világban, mint szeretné, vagy tervezte korábban. Gotthardt Zsóka klinikai szakpszichológus, a Big Five szakmai vezetője szerint, ha a digitális világban töltött időt nem tudjuk jól kontrollálni, akkor az egyik fontos – bár nem kizárólagos – tünetét tapasztaljuk a problémás nethasználatnak. Ezzel függ össze az az érdekes adat is, hogy a nőknek a 14, a férfiaknak pedig a 12 százaléka vallotta be, hogy gyakran a nap csúcspontjaként élik meg az internezetéssel, telefon nyomogatásával töltött időt.

A Randvional.hu kutatása kitért arra is, hogy a környezetünkben élők hogyan reagálnak minderre. Majdnem minden második megkérdezettel fordult már elő – akár többször is –, hogy környezete panaszkodott amiatt, hogy túl sok időt internetezik, vagy használ digitális eszközt. Ebben viszont már a férfiak járnak az élen a nőkkel szemben (47 és 40 százalék). Vannak azonban, akik még ennél is tovább mentek, 15 százalék tagadott már le az internetezéssel töltött idejéből, amikor erről faggatták. Ennek fényében már nem is meglepő, hogy háromból két válaszadó ébredt már fel valaha reggel kialvatlanul amiatt, hogy a tervezettnél több időt töltött éjszaka a kibertérben.

Így ér véget a tévézés aranykora
Ma már nem csupán valós időben nézzük a televízióban sugárzott műsorokat, hanem rögzítjük és visszanézzük azokat, online kölcsönzünk filmeket és videómegosztó oldalakat látogatunk. Sőt, a tévézéshez többé már tévére sincs szükség: a felnőtt netezők 80 százaléka legalább egy másik eszköz képernyőjén (is) szokott filmeket, videókat nézni.
Függőségünk természetesen a magánéletünk mellett erőteljesen kihat munkahelyi teljesítményünkre is. Minden negyedik férfi és minden ötödik nő mulasztott már el fontos határidőt digitális függősége miatt, ráadásul minden harmadikuk érzett már feszültséget, nyugtalanságot akkor, amikor nem volt digitális eszköz közelében, ha pedig igen, kétharmaduk érzett bűntudatot a túlzott használat miatt.

A digitális eszközök hiányában érzett nyugtalanság, bűntudat, a ténylegesen neten töltött idővel való szembesülés hárítása, a társas tevékenységek háttérbe szorulása azt jelzi, hogy valószínűleg problémás nethasználók vagyunk, rajta vagyunk a függőség felé vezető úton.  Egy olyan új függőségi formáról beszélünk, aminek a megelőzését és kontrollálását úgy kell megoldanunk, hogy közben mozdulni sem tudunk az eszközei nélkül – tette hozzá Gotthardt Zsóka.

A nőknek a 17, a férfiaknak pedig a 12 százaléka vallotta be, hogy el sem tudná képzelni az életét internet nélkül. De vajon meddig bírnák nélküle? A válaszadók több mint felének az elmúlt 12 hónap során legfeljebb 1-2 olyan nap volt az életében, amit digitális eszközök nélkül élt le. Csupán minden hatodikuk bírt ki – vagy önként vagy kényszerűségből – legalább egy hetet digitális világ nélkül. Tegye szívére a kezét! Ön vajon kibírná hetekig tévé, telefon, internet nélkül?

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo