Jelentős probléma, hogy a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások bizalmatlanok az informatikai eszközökkel, az online világgal szemben, ezért csak korlátozottan használják az ebben rejlő lehetőségeket. Így komoly lemaradásban vannak európai versenytársaikhoz képest. Ennek a hátránynak a leküzdésére a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások számára infokommunikációs szemléletformáló és kompetenciafejlesztő programot indított útjára a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK). A „Modern Vállalkozások Programja – Vállalkozz digitálisan!” elnevezésű program célja, hogy megszüntesse a kkv-k fenntartásait az internet alapú szolgáltatásokkal kapcsolatban, növelje a vállalkozások informatikai képességét, továbbá segítséget nyújtson számukra a korszerű digitális eszközök bevezetésében. A digitális felzárkózás amellett, hogy a gazdaság motorját is fellendíti, a cégek hatékonyabb és gazdaságosabb működését egyaránt szolgálja.
A vállalatirányítási rendszerek használatában utolsó helyen állunk európai viszonylatban, de a digitális technológiák beágyazottsága tekintetében sem szerepelünk fényesen. Ezzel ellentétben az informatikai és mérnökképzés hazánkban igen magas színvonalú, ami azt jelenti, hogy van potenciál a digitális felzárkózásban. „Egy európai tanulmány szerint a magyar vállalkozások kb. 50 százalékának nincs weboldala, míg 30 százalékuk szinte semmilyen marketingeszközt nem használ a cége fejlődésének fellendítése érdekében. Ezeken az arányszámokon mindenképpen javítani kell” – vélekedett Kozsuchné Somogyi Katalin, a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara vállalkozásfejlesztési és külgazdasági igazgatója.
Ezért a program során olyan fizikai eszközökkel, szoftverekkel vagy módszerekkel lehetnek gazdagabbak a hazai vállalkozások, melyek a régmúltat idéző papír alapú vagy elavult informatikai megoldásokat váltják le. A program egyik fő pillére, hogy a vállalkozásokat 29 fős, országos lefedettségű, felkészült IKT-tanácsadócsoport segíti, akik teljesen ingyenesen auditot végeznek, vagyis felmérik a vállalkozások digitális felkészültségét. Emellett cégre szabottan javaslatokat tesznek az informatikai fejlesztési lehetőségekre, illetve ezek megvalósításához a rendelkezésre álló pályázati forrásokról is tájékoztatást adnak. A projektben elérhető lesz egy interaktív, szemléletformáló tudástár, megoldásokkal, hasznos információkkal. A cégek a részvételt követően a „Digitálisan Felkészült Vállalkozás” minősítést is megkapják.
A projektről és a programhoz való csatlakozási lehetőségekről bővebb információ a www.vallalkozzdigitalisan.hu honlapon található.