Emberi személyzet nélküli, algoritmusokkal és mesterséges intelligenciával (AI), felszerelt, a sereggel együttműködő fegyverrendszerek jelentik a hadviselés új korszakát. És új veszélyt, amit azok elterjedése jelenthet.
Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
Az amerikai légierő már a balkáni háborúban, 1999-ben bevetette Predator elnevezésű drónjait Szerbia ellen. Azok lézersugarakkal derítik fel és világítják meg a célpontokat – együtt repülve a bombázó harci gépekkel. Napjainkban már mintegy 90 ország rendelkezik pilóta nélküli légi járművekkel, ezen országok negyedének felfegyverzett drónjai is vannak.Az orosz hadsereg Szíriában már bevetette Uran jelzésű önjáró, felderítő harckocsiját – a tapasztalatok szerint annak hatóköre korlátozott.
Hasonló fejlődés tapasztalható a haditengerészetnél is. Mind az amerikai, mind a kínai hadiflotta hadrendjében szerepelnek már tengeralattjárók, aknák felderítésére, valamint a kommandós egységekkel való összeköttetés megteremtésére alkalmas vízalatti drónok, valamint a parti vizekben, szorosokban bevethető személyzet nélküli csatahajók.
Az amerikai fejlesztési tervekben szerepel robot-repülőgépeknek anyahajókon való állomásoztatása is. Ismert az amerikai Aegis elnevezésű önműködő légvédelmi rendszer, továbbá annak a német Rheinmetall által gyártott, ugyancsak messzemenően automatizált társa.
Már nem a gyárakban veszélyeztetik a legtöbb ember munkáját a robotok
Nem a fizikai robotok, hanem a chatbotok jelentik a legnagyobb veszélyt az emberi munkahelyekre – írja a BBC. Nem csak az operátorok, a speciális kérdésekre válaszoló ügyfélszolgálati munkatársak sem lehetnek nyugodtak.
Az amerikai katonai vezetés egyáltalán különös hangsúlyt fektet a robotika és az AI alkalmazására abban a reményben, hogy így megőrizheti haderőinek vezető szerepét. Cél, hogy ezeket a vívmányokat a légierő és a flotta mellett a gyalogságnál is bevezessék, mivel az e módszereken alapuló hadviselés a fegyvernemek minden korábbinál szorosabb együttműködését igényli. Az új technika sokkal pontosabb felderítést tesz lehetővé a szárazföldi csapatok számára. Azok robotokkal tudják majd eltávolítani előnyomulásuk akadályait és ugyancsak önvezérlő járművekkel tudják biztosítani az utánpótlást. 2021-re készen állnak az amerikai haderőnél az új, önjáró vagy hibrid harci járművek prototípusai.
A közelmúltban 75 ország tudósai tanácskoztak Genfben egyezmény megalkotásáról, amely eltiltaná gyilkolásra alkalmas önjáró fegyverek gyártását. A szakértők attól tartanak, hogy ez a technika 5-10 éven belül annyira elterjed és oly olcsó lesz, hogy szerény anyagi erővel ilyenekhez bárki hozzájuthat.
(Forrás: Neue Zürcher Zeitung)
Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.