Inkább a mobil, mint a barátok?

A Würzburgi és a Nottingham Trent Egyetem Kaspersky Lab megbízásából folytatott kísérletében arra kérték a résztvevőket, hogy fontosságuk szerint rangsoroljanak különbőző tárgyakat és személyeket. Az eredmény rámutatott, hogy 37 százalékuk ugyanolyan fontosnak, vagy fontosabbnak tartja okostelefonját, mint közeli barátait. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy eszközeinket lassan többre becsüljük a barátainknál.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

A kutatásban szereplőknek bizonyos tárgyakat illetve személyeket jelképező képeket kellett elhelyezniük magukhoz viszonyítva egy sakkdiagramon. Míg a család, a barátok és a háziállatok jellemzően közelebb kerültek a táblán a résztvevőhöz az okostelefonokhoz képest, más fontos szereplőket – például munkatársakat, osztálytársakat – leelőztek a digitális eszközök.

A résztvevők csaknem harmada (29 százalék) tartja ugyanolyan fontosnak vagy fontosabbnak okostelefonját a szüleinél, míg egyötödük a partnerük esetén is így vélekedik. A válaszadók 17 százaléka rangsorolta okostelefonját a legfontosabbnak, de csak 1 százalékuk vallotta minden másnál meghatározóbbnak eszközét. A telefonok által képviselt értékek, mint például a szórakozás, információ- és adattárolás ellenére a kísérletben szereplők 93 százaléka osztotta meg kérésre PIN-kódját, hozzáférést biztosítva személyes és bizalmas adataikhoz.

Okosban a jövő
A GfK kutatása szerint a 15-59 éves internetezők többsége ma már okostelefonján is rendszeresen csatlakozik a világhálóhoz. Ötből egy megkérdezett azonban továbbra is ragaszkodik a hagyományos mobiltelefonhoz és nem is tervezi, hogy okostelefont szerezne be.
“Telefonjaink szerves részei az életünknek, ez a tanulmány pedig bizonyítja is ezt. Baráti kapcsolatunk az okostelefonokkal azt jelenti, hogy hihetetlen bizalmat szavazunk egy élettelen tárgynak – olyannyira, hogy úgy érezzük, fontosabb eleme az életünknek, mint sok más ember. Ezért is voltunk nagyon meglepve, milyen könnyen megosztották PIN-kódjaikat a kísérlet alanyai. Arra kértük őket, hogy maradjanak a váróban egy ideig, majd rákérdeztünk testmagasságukra és PIN-kódjaikra. A legtöbben gondolkodás nélkül megadták nekünk. Ez aggasztó, hiszen azt sugallja, hogy veszélyeztetjük digitális barátainkat, és az azon tárolt adatokat” - mondta Astrid Carolus, a Würzburgi Egyetem média pszichológusa.

Nem számít újdonságnak, hogy digitális eszközeinket emberi tulajdonságokkal ruházzuk fel. 1990-es kísérletek már rámutattak arra, hogy a fogyasztók emberi vonásokat tulajdonítottak számítógépeknek, amikor kapcsolatba léptek velük.

“A tavalyi Digitális Amnéziáról szóló kutatás után – amely jelenség arra mutat rá, hogy elfelejtjük az készülékeinkre bízott információkat – ez a kísérlet ismét rávilágít, milyen erősen kötődünk érzelmileg a telefonjainkhoz. Egy másik érdekes megfigyelés, hogy az emberek többre tartják okostelefonjaikat laptopjaiknál és más eszközöknél, amelyek ugyanazokat az információkat tartalmazzák, kiemelve a telefonok szimbolikus szerepét, mint digitális társunkat, ami örökké csak egy karnyújtásnyira van tőlünk. Ez a fajta érzelmi kapcsolat ugyanakkor azt is jelentheti, hogy korlátozottabban ismerjük fel a tárolt adataink védelmének fontosságát. Azt már tudjuk, hogy sokan megfeledkeznek okostelefonjaik védelméről, ez pedig kiszolgáltatottá teszi őket a kiberbűnözőknek” - mondta David Emm, a Kaspersky Lab vezető biztonsági kutatója.

A tény, hogy sokszor nagyobb jelentőséget tulajdonítunk telefonjainknak, mint barátainknak és ismerőseinknek, kihangsúlyozza, mennyire fontos, hogy biztonságban tartsuk a rajtuk tárolt adatokat.

Okostelefonoznak a kollégák a meetingen? Így nem fognak!
A vezetők 94 százaléka szerint zavaró, ha egy megbeszélés közben valaki az okostelefonját használja egy amerikai kutatás szerint. Mégis mindenki csinálja. Mit tehetünk ellene? Van pár tippünk!

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo