Tavaly közel hatvan százalékkal nőtt a hazai online kiskereskedelmi forgalom a GKIeNet piackutató cég becslése szerint, elérve a 28-30 milliárd forintot - mondta el Kis Gergely, a társaság ügyvezető igazgatója a Szövetség az Elektronikus Kereskedelemért (SZEK) konferenciáján. Bár az idén is dinamikus növekedésre lehet számítani, a bővülés mértéke várhatóan valamivel elmarad majd a tavalyitól, a forgalom 45 milliárd forint körül alakul majd. Egyelőre még nem látható az sem, hogy milyen hatással lesz a hazai online áruházak bevételére a külföldi megjelenés.
Több magyar e-kereskedelmi vállalkozás is regionális terjeszkedésre készül. A Bookline netes könyváruház már megkezdte Szlovákiában is a házhozszállítást, és hasonló szolgáltatás indítását tervezik Romániában. A környező országokban való megjelenésre készül a Vatera online aukciós portál is - mondta el érdeklődésünkre Gerő Viktor, a társaság ügyvezető igazgatója. Jelenleg a terjeszkedés előkészítését végzik, és az elképzelések szerint már az idén megkezdenék a szolgáltatást a szomszédos országokban.
GOP segítségével
A külföldi terjeszkedéshez hamarosan állami forrásokat is igénybe vehetnek a hazai webáruházak, a Gazdaságfejlesztési Operatív Program 2.2.3-as kiírása keretében e-kereskedelmi és egyéb elektronikus szolgáltatásokhoz kapcsolódó fejlesztésekhez lehet majd támogatást igényelni. A támogatható célok között szerepel a külföldi megjelenést segítő marketing tevékenység, illetve az internetes áruházak weboldalainak lokalizálása.
Átalakukulóban van az elektronikus kereskedelem szabályozási környezete is. Az idén márciusban megszűnt az online üzleteknél a csomagküldő tevékenység nyilvántartásba vételére vonatkozó kötelezettség, illetve folyamatban van az e-kereskedelemről szóló törvény módosítása is, amelynek egyik tervezett újítása a hagyományos ügyfélszolgálati iroda fenntartását jelentő kötelezettség eltörlése.