Virtuális valóság szimulációkkal kapcsolatos elképzelések már azelőtt napvilágot láttak, hogy megszületett volna az internet. William Gibson 1984-ben megjelent regényének, a Neurománcnak a cselekménye részben egy olyan globális virtuális valóságban játszódik, melynek funkciója a mai világhálóhoz hasonlít. Az ötlet azonban nem csak a sci-fi írók fantáziáját ragadta meg; Bill Gates olyan 3D-s internetes boltokat vizionált, melyeket a vásárlók a valódi boltokhoz hasonlóan bejárhatnak, és fedezhetnek fel magunknak.
A háromdimenziós internethez jelenleg leginkább a Second Life és más MMORPG-k hasonlítanak, ezek alkalmazásához azonban el kell hagyni a világhálót és egy másik programot futtatni. A Second Life világába számos cég próbált beköltözni több-kevesebb sikerrel, így az IBM és a BBC is irodát tart fenn benne. A kezdeti lelkesedés után azonban többen feladták a terveiket és kiköltöztek.
Mindez azonban nem kedvetleníti el a 3D-s alkalmazások fejlesztőit. "Az internet egy magányos hely, ahol egyedül keresünk információkat. A háromdimenziós tér arra kényszerítené a felhasználóit, hogy beszélgessenek egymással" - mondta el a Guardiannek, Bruce Joy, aki több mint tíz éve kutatja a témát. Cégével a Vest Parkkal olyan technológián dolgozik, ami lehetővé teszi a három és a kétdimenziós tartalmak kombinálását. Ha például a Google Mapet vizsgálva találunk egy számunkra szimpatikus szállodát, segítségével be lehetne járni egy 3D-s térben.
Egy ausztrál cég az Exitreality viszont egy olyan szoftveren dolgozik 2000 óta, ami képes három dimenzióban megjeleníteni a hagyományos honlapokat. "Nem az a célunk, hogy helyettesítsük az megszokott weboldalakat, hiszen azok továbbra is az információ feldolgozásának leggyorsabb módját jelentik. Amíg azonban egy átlagos felhasználó két - három percet szán egy ilyen oldal tanulmányozására, addig egy 3D-s virtuális boltban akár fél órát is eltöltene, beszélgetéssel és a termékek felfedezésével."- nyilatkozta a cég egyik fejlesztője. A programozó szerint ez hatalmas üzleti lehetőségeket rejt önmagában, és bár még sok időnek kell eltelnie ahhoz, hogy az akár az egész internet tartalmát meg lehessen jeleníteni három dimenzióban, ennek egyszer meg kell történnie.