Gyorsjelentés az egészségügy internethasználati szokásairól

Míg a kórházban dolgozók többsége személyi számítógépeket is használ munkája során, ám internetet csak nagyon kevesen. A betegek kórtörténetét elektronikus úton a kórházak 86 %-ában vezetik. A gyógyszertárak többsége úgy véli, hogy az internet elterjedése egyáltalán nem fogja növelni forgalmukat, egyötödük viszont úgy gondolja, hogy növelni fogja azt.

Ezek a legérdekesebb megállapításai annak a 2001. III. negyedévben az egészségügy internethasználati szokásairól végzett kutatásnak, amelyet a GKI Gazdaságkutató Rt. a Webigen Rt.-vel és a Sun Microsystems Magyarországgal együttműködve végzett. A felmérés során a GKI Rt. kérdőívével az összes kórházat és közforgalmú gyógyszertárat megkereste. A 229 kórházból 59 (26 %) küldte vissza a kitöltött kérdőívét. A reprezentáltság nemcsak a darabszám, de a kórházak ágyszáma alapján is igen magas (25 %).
A közforgalmú gyógyszertárak esetén a 2019 kérdőívből 135-öt (6,7 %) küldtek vissza. Az éves (2000. évi) árbevétel alapján a reprezentáltság 4,2 %, ami arra enged következtetni, hogy a válaszadók többsége az alacsonyabb árbevételű gyógyszertárak közül került ki.

Az egészségügyi intézmények internet-ellátottsága


Kimagaslóan magas az internet-kapcsolattal rendelkező kórházak aránya. A kórházak ágyszáma alapján a kórházak 97 %-a rendelkezik internet-hozzáféréssel. Az internet kapcsolat jellegét tekintve a kapcsolt modemes hozzáférés aránya a legmagasabb, míg a gyorsabb adatforgalmat biztosító szélessávú hozzáférések közül az ISDN és a bérelt vonal a legnépszerűbbek.
A kórházak eszközellátottsága azt mutatja, hogy a kézi számítógépek használata még továbbra sem elterjedt, míg a személyi számítógépek már majdnem minden kórházban megtalálhatók. A kórházak 55 %-a 3 évnél fiatalabb számítógépparkkal rendelkezik, míg 35 %-ának 3 és 6 éve üzembe állított gépei vannak.
Az intranet alkalmazása ugyancsak elterjedt a kórházak között (91 %), ám ezt a lehetőséget is inkább a nagyobb kórházak használják ki.

A felmérés során megvizsgáltuk, hogy az orvosok, az asszisztensek és az ápolók hány százaléka használ személyi számítógépet, vagy internettel rendelkező PC-t. A kórházban dolgozók többsége személyi számítógépeket is használ munkája során, ám az internetet már csak nagyon kevesen használják. Mivel közel valamennyi kórház rendelkezik internet-hozzáféréssel, ezért az internetet használók alacsony aránya nem magyarázható az internet hiányával. A felmérés eredménye azt mutatta, hogy a nagyobb kórházak orvosai nagyobb arányban rendelkeznek internetes személyi számítógéppel.

Az asszisztensek és az ápolók PC használatának aránya (54 %) sokkal alacsonyabb, mint az orvosoké (73 %). Ez az alacsony arány az egy kórházi személyzetre jutó PC darabszám alacsony arányával magyarázható (átlagosan 3 asszisztensre és ápolóra jut egy személyi számítógép), illetve azzal, hogy az ápolók túlterheltsége miatt nincs „szabadidejük” a géphasználatra és a munkakörük se igényli a használatát. A kórházak ágyszámát is figyelembe véve a PC-t használó kórházi személyzet aránya magasabb (61 %), ami alapján arra következtetünk, hogy itt is a nagyobb kórházak dominanciája érvényesül. Az asszisztensek és az ápolók kevesebb mint 30 %-a dolgozik internettel is ellátott gépekkel a kórházak több mint 80 %-ában. Ez az arány jóval magasabb, mint az orvosok esetén (66 %). A kórházak ágyszámát is figyelembe véve csak a kórházak 2 %-ában használ internetes PC-t a személyzet több mint 60 %-a.
A kutatás során rákérdeztünk arra is, hogy a betegek kórtörténetét vezetik-e elektronikus úton. A válaszok alapján a kórházak 86 %-a használja ezt a formát. Az elektronikus kórtörténet használatára már közel valamennyi kórház átállt, de elsősorban a nagyobb ágyszámú kórháznál alkalmazzák az elektronikus formát.

A távdiagnosztika terén a kórházak erős fejlettsége látható, amiről alkalmazásának magas aránya tanúskodik (17 %).

A kórházak közel fele rendelkezik honlappal és a kórházak közül is elsősorban a nagyobb ágyszámúak.
A felmérés során megvizsgáltuk, hogy az orvosok, az asszisztensek és az ápolók mire és milyen gyakran használják az internetet és az intranetet. Az orvosok a leggyakrabban az internetet szakmai információk megszerzésére és magán célú használatra veszik igénybe. Úgy tapasztaltuk, hogy az orvosok az internetet nem gyakran és interaktív kapcsolattartásra egyáltalán nem használják.


A közforgalmú gyógyszertárak esetén 53 % rendelkezik internet-hozzáféréssel, ám ha az éves árbevétel alapján vizsgáljuk az internet-ellátottságot, akkor magasabb arányt kapunk (70 %). Ebből arra következtetünk, hogy ma Magyarországon a nagyobb árbevételű gyógyszertárak internet-ellátottsága a kedvezőbb.
Az internetkapcsolat jellegét tekintve a kapcsolt modemes hozzáférés aránya a legmagasabb, míg a gyorsabb adatforgalmat biztosító szélessávú hozzáférések közül az ISDN a legnépszerűbb.
A gyógyszertárak 48 %-ának a számítógépparkja 3 évnél fiatalabb, míg 44 % gépparkjának kora 3 és 6 év közötti. A felmérés során kapott eredmények alapján arra következtetünk, hogy a nagyobb árbevételű gyógyszertárak gépparkja kezd "elöregedni".
Az intranet-ellátottság még kedvezőtlenebb képet mutat, mint az internet-hozzáférés. A válaszadó gyógyszertárak 48 %-a rendelkezik belső számítógépes hálózattal. Az alacsony ellátottság oka lehet, hogy a 2-4 főt foglalkoztató gyógyszertárak a méretükből adódóan nem látják ennek szükségességét.
A felmérés során megvizsgáltuk azt is, hogy a gyógyszerészek és az egyéb személyzet hány százaléka használ személyi számítógépet, vagy internettel rendelkező PC-t. Az árbevétel alapján a gyógyszertárak 74 %-ában a gyógyszerészek több mint 60 %-a használ PC-t. Az internettel is ellátott PC-t a gyógyszerészek kevesebb mint 30 %-a használja a gyógyszertárak 51 %-ában.

A válaszadók nagy aránya úgy véli, hogy az internet elterjedése egyáltalán nem fogja növelni a gyógyszertáruk forgalmát (34 %), míg 19 % gondolja úgy, hogy növelni, vagy jelentős mértékben fogja növelni.
A honlap-ellátottság jelenleg nagyon alacsony a gyógyszertárak körében. Az országban kevesebb, mint 10 % rendelkezik honlappal. A válaszadók véleménye szerint a honlap elsősorban az általános információk elérésére, gyógyszerkészítmények ismertetésére, megelőző szolgáltatások elérésére, egyéb készítmények és áruk ismertetésére biztosít lehetőséget. A válaszadó gyógyszertárak 3 %-a jelezte, hogy élnek a weboldalon történő megrendelés lehetőségével. Összességében a gyógyszerészek egyelőre nem kívánnak élni ezzel a lehetőséggel és megelégednek az információközlő weboldallal.
A felmérés során megvizsgáltuk, hogy a gyógyszerészek mire és milyen gyakran használják az internetet és az intranetet. A gyógyszerészek a leggyakrabban adminisztráció lebonyolítására, a gyógyszergyártókkal és -kereskedőkkel való kapcsolattartásra, beszerzésre és magáncélú használatra veszik igénybe. Heti rendszerességgel a szakmai oldalak és információk letöltésére és magáncélra, míg havi egy alkalommal adatbázisok letöltésére alkalmazzák.
A gyógyszerészek többsége viszont soha nem használja az internetet a háziorvosokkal, a járóbeteg-ellátókkal, a vevőkkel, vagy az OEP-pel való kapcsolattartásra.

Véleményvezér

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo