A 2012. októberi Budapesti Kibertér Konferencia kísérőrendezvényéként megtartott eseményen Sztáray Péter miniszteri biztos a kibertér szabad és biztonságos használatának kérdését a 21. század egyik legfontosabb globális kül- és biztonságpolitikai kihívásának nevezte, amelynek diplomáciai jelentősége a klímaváltozás vagy a nukleáris non-proliferáció kérdéseihez mérhető.
Utalva az európai gazdasági válság problémájára, hangsúlyozta, hogy a növekedés újraindításának egyik legfőbb motorja az információs és kommunikációs technológiákba való beruházás, illetve a kutatásfejlesztésre fordított kiadások növelése lesz. A magyar kormány kiemelt figyelmet szentel a területnek a Széll Kálmán és az Új Széchenyi Tervben megfogalmazott célkitűzéseivel. Tehetségeink, ígéretes kutatóink számára a Nemzeti Kiválósági Programmal Magyarországon első ízben 2012-ben jött létre átfogó, a tudományos életpálya egészét támogató program.
A június 22-ei kísérőrendezvényen a Microsoft Hungary Kft. részéről Papp István ügyvezető igazgató köszöntötte a rendezvény résztvevőit, majd Kollár László és Molnár Zsolt tartott előadást az internet nyújtotta gazdasági és társadalmi előnyökről, valamint a biztonságos internhasználat aktuális témáiról a Fiatal Diplomaták Klubja tagjainak. Papp István beszédében kiemelte, hogy egy versenyképesebb magyar gazdaság, és egy versenyképesebb tudással rendelkező magyar társadalom megteremtéséhez - iparági szempontból - három feltétel teljesülése szükséges.
Elsőként fel kell számolni Magyarországon a digitális analfabetizmust, javítani kell a magyarok - nemcsak a fiatalabb nemzedékek - digitális írástudását, amelybe az e-business kultúra fejlesztése is beletartozik. Az előzővel szoros összefüggésben növelni kell a hazai PC-ellátottságot, illetve a netpenetrációt. Végül, de nem utolsósorban javítani kell Magyarország angolnyelv-tudását, hiszen például az applikáció-fejlesztésnek, amelyben a magyar start-up cégeknek komoly perspektívái vannak, ez a munkanyelve. E területek fejlesztése minden gazdasági szereplőnek érdeke és felelőssége. A Microsoft nem utolsósorban ezért ajánlotta fel 52 milliárd forint értékű Digitális Oktatási Alapcsomagját a magyar kormánynak éppen a múlt héten.