A mobil távközlés és az információtechnológia behálózza mindennapjainkat: jelen van a munkában, a szórakozásban, otthonunkban és irodánkban. Az elmúlt néhány évben megvalósult fejlesztésekkel pedig kézzelfogható valósággá vált megjelenése a medicinában is.
Ma már egyáltalán nem evidencia, hogy a beteg és orvosa ugyanabban a helyiségben kell, hogy tartózkodjon ahhoz, hogy a doktor megállapítsa a diagnózist és döntsön a szükséges kezelésről. A világ számos kórházában tesztelnek távoli monitoringrendszereket együttműködésben IT-szolgáltatókkal vagy mobiloperátor vállalatokkal.
Jó az egyénnek, jó a gazdaságnak
A telemedicina terjedése mögött meghúzódó indokok között előkelő helyen áll a távgyógyítással elérhető költségmegtakarítás, de legalább ilyen jelentős szempont, hogy az orvos előbb felismerheti a rizikófaktorokat, a beteg pedig szabadon élheti az életét anélkül, hogy akár minden héten felkeresné az egészségügyi intézményt. Egy 2008-ban kiadott, az Európai Bizottság megbízásából a 27 tagállamban, valamint Izlandon és Norvégiában 2007-ben elvégzett felmérés alapján készült jelentésből mégis az derül ki, hogy a telemedicinát mindössze Svédországban - ahol az orvosok 9 százaléka biztosít telemonitorozási szolgáltatásokat -, továbbá Hollandiában és Izlandon - ez utóbbi országokban 3-3 százalékban - alkalmazzák. Sok szakértő és elemzés azonban úgy véli, az alkalmazások száma a jövőben ugrásszerűen megnőhet. Erre utal az is, hogy a 2009. november végén megrendezett düsseldorfi Medica 2009 kiállítás egyik kiemelt témája volt az informatikai és kommunikációs rendszerek egészségügyi alkalmazása.
Szakértők szerint a megoldások terjedésével akár 30 százalékkal zsugorodhat a kórházi kezelések költsége.
Az e-egészségügyi megoldások ugyanis számos lehetőséget kínálnak a társadalom egészségi állapotának javítására, költséghatékonyabbá teszik az orvosi ellátást, kitágítják a megelőzés lehetőségeit, és növelik a szolgáltatások minőségét. A 21. századi technológiai tudás sok területen hozhat újat, többek között a bioinformációk - a koleszterin, súly, testzsír-, vércukorszint, vérnyomás, pulzus és egyéb, a szervezet működését jellemző mérhető adatokat összefogó új terminológia - rendszeres ellenőrzésében és elemzésében, ami hosszabb távon hozzájárul az egyén és nem utolsósorban a nemzetgazdaság állapotának javításához, hangzott el a Pannon Házban a témában tartott workshopon.
SIM kártyával a szívért
Az Egészségügyi Minisztérium adatai szerint ma Magyarországon a szív- és érrendszeri megbetegedések vezetnek legnagyobb számban halálhoz. A KSH kimutatása alapján feltételezhető, hogy több mint 15 ezren élnek ezzel a kockázattal, és körülbelül ennyi lehet a nem feltárt, az orvoshoz későn kerülő betegek száma. Az elöregedő társadalom és a betegszám növekedése együttesen vezetnek oda, hogy egy orvosnak csupán néhány perce van egy betegre, holott folyamatos kontrollal sok kimenet elkerülhető lenne. Ha az alapvető mutatókat rendszeresen mérik, és azokat időről időre kiértékelik, a drága menedzserszűrésre sem kell eljárni minden hónapban.
A digitálisan továbbított bioinformációk révén a páciens állapotát tükröző pontos értékek a nap bármely szakában eljuthatnak az orvoshoz akár több ezer kilométer távolságra, hozzáférhetőek webes felületen, és az oda-vissza irányú kommunikáció is lehetséges. Sőt, később akár a lokális használaton túl egy networkrendszer is kialakulhat, bár ez ma még jobbára technológiai lehetőség, semmint valós gyakorlat. Az M2M, vagyis a gépek egymás közötti kommunikációján alapuló orvosi megoldások elsősorban a ritkán lakott, illetve a jelentősen elmaradott régióval rendelkező országokban kezdtek el terjedni, miután általuk csökkenthetők az egészségügyi intézmények gyógyítási lehetőségei közötti különbségek, és a távolságtól függetlenül is lehetővé válik a folyamatos orvosi ellenőrzés.
Az utóbbi két évben Európában is egyre több alkalmazás jelent meg, és ma már Magyarországon is léteznek működő rendszerek. A Pannon, a Szegedi Tudományegyetem szoftverfejlesztési tanszéke és a Pannon Egyetem műszaki informatikai kara évekkel ezelőtt stratégiai együttműködést hozott létre a távegészségügyi és otthonápolási szolgáltatások fejlesztésére. Ennek egyik eredménye például a december elején bemutatott betegfelügyeleti rendszer, amely az Omron Healthcare Magyarország és a mobiloperátor közös szolgáltatásaként alkalmas betegségmegelőzésre és az otthoni ápolási feladatok biztonságos ellátására egyaránt. A rendszer méri és továbbítja a beteg adatait - pulzus, szívműködés, vérnyomás, vércukorszint -, elemzi azokat, és kockázatot becsül annak érdekében, hogy a szív- és érrendszeri betegségekből következő súlyosabb esetek elkerülhetővé váljanak.
A webes felületre folyamatosan érkező információkból pontosabb következtetéseket lehet levonni, és így még személyre szabottabb terápiára van lehetőség. A digitális adatokból készülő pontos és rendszeres statisztikai elemzések haszna a prevenciós technikák és a veszélyeztetettek körének megállapításában globálisan is komoly lehetőségeket kínál az orvostudomány számára.
Robbanás előtt az M2M piac
Az egyszerűen kezelhető, felhasználóbarát megoldás bárki számára elérhető, hiszen GSM technológiára épül. Előnye, hogy szükségtelenné teszi az egészségügyi eszköz beállítását, biztonságos adattovábbítást tesz lehetővé, bárhol és bármikor kontrollálható, kényelmes és költséghatékony. Használatával sok beteg esetében elkerülhető a kórházi kezelés, illetve az állandó ellenőrizhetőség tudatában redukálható a kórházban töltött napok száma, és a páciens korábban hazaengedhető. A veszélyeztetettek állandó monitorozása révén csökkenthető a későbbi súlyosabb szövődmények előfordulásának esélye is.
Összességében szakértők szerint a megoldások terjedésével akár 30 százalékkal zsugorodhat a kórházi kezelések költsége. A távfelügyeleti megoldások elsősorban mobil EKG, magzati szívhangmonitoring, sportorvosi, valamint idősember-ellátási és betegfelügyeleti eszközökben nyerhetnek teret, sokak szerint nem is olyan sokára.
A telekommunikációs iparra szakosodott Berg Insight 2008-as elemzése szerint annak ellenére, hogy ma nagyon kevés távolról lekérdezhető vércukorszint- vagy vérnyomásmérő kapható a kereskedelmi forgalomban, a megoldás ugrásszerű terjedésével hamarosan akár 50 millió európai és amerikai beteg élvezheti a vezeték nélküli otthoni egészségügyi monitoringmegoldásokat.
Erre enged következtetni az a számos közelmúltban megjelent kutatás is, amely a telemedicina technológiai hátterét adó M2M piac robbanásszerű bővülését jósolja. Az ABI Research 2009 szeptemberében publikált tanulmányában az áll, hogy a jelenlegi körülbelül 75 millió M2M kapcsolat 2014-ig megháromszorozódik. A bostoni Strategy Analitics kutatói pedig úgy vélik, a gépek közötti kommunikáció piaca a 2008-as 16 milliárd dollárról 57 milliárdra dagad ugyancsak 2014-re, ami évi 24 százalékos bővülést jelent. Ráadásul ez sokkal szerényebb becslés, mint amivel a Berg Insight kirukkolt, mivel a svéd piackutató a 2008-2012 közötti időszakban évi 37,9 százalékos növekedést valószínűsít.
A mobil M2M piac eddigi fejlődését akadályozta, hogy mind a technológiát forgalmazók mind a megoldásszállítók piaca szétaprózott volt, és hiányzott az átütő alkalmazás, amely konszolidálta volna a piacot, mutatott rá Andrew Brown, a Strategy Analytics vezeték nélküli vállalati megoldások üzletágának igazgatója. A bostoni cégnél viszont most úgy látják, hogy elindult az integráció, a technológia és a hálózathasználat díja folyamatosan csökken, és a szabályozásban is megjelentek azok az elemek, amelyek 2010-től növekvő lehetőségeket kínálnak a mobiloperátoroknak és a szolgáltatásokat nyújtóknak egyaránt.
A trend hatására több szektorban - például az autóiparban (lásd Piac & Profit 2009/8-9. szám), a közműszolgáltatásokban használt mérőóráknál, az otthoni biztonságtechnika és az egészségügy terén - is jelentősen bővülhet az M2M technológián alapuló alkalmazások köre.