Spam tekintetében a jogi szabályozás valamelyest érezteti a hatását, azonban látszik, hogy sem az USA-beli CAN-SPAM Act, sem az EU direktívája nem hozott önmagában megoldást, továbbra is szükség van egyrészt a technikai védekezésre, másrészt a felhasználók óvatosságára.
Az EU és az USA-beli szabályozás több ponton is eltér egymástól. Az amerikai szabályozás úgynevezett opt-out rendszerű, tehát a felhasználóknak reagálniuk kell a spamre annak érdekében, hogy ne kapjanak több ilyet. Az EU-ban ugyanakkor az egyéni felhasználóknak (és bizonyos tagállamokban a cégeknek is) engedélyezniük („opt-in”) kell, hogy kereskedelmi e-mailt küldjenek számukra. Mivel azonban a spamek túlnyomó többsége az USA-ból származik, azok az „opt-out” rendszer hatálya alá esnek.
Ráadásul a jogszabályok sosem fognak megoldást nyújtani a bűnözők ellen, ezért mindenképpen a technikai védekezés javasolt a továbbiakban is. Célszerű megfontolni, hogy a spameket már webes szinten erre specializálódott cég szűrje, hogy azok el se jussanak a felhasználó hálózatáig, kímélve a sávszélességet és a szervereket. Annak ellenére, hogy számos szakértő teljesen hatástalannak tartja a CAN-SPAM törvényeket, konkrét adatok utalnak arra, hogy maguk a spammerek igenis figyelembe veszik a jogszabályokat. Nemrégiben a New York Times Alan Ralskyval, a közismerten legelvetemültebb spammerrel készített interjút. Ebben Ralsky kijelentette, hogy a jövőben figyelembe veszi a vonatkozó új törvényeket, de nem áll le a nagytömegű e-mail kiküldésével, hanem a kiküldés módját hangolja össze a jogszabályokkal. Bár ez első ránézésre jó dolognak tűnik, rávilágít arra, hogy a szabályozás inkább legitimálja a spammelést annak megakadályozása helyett. Nem sokkal azután, hogy megjelentek az új törvények, néhány nagyobb cég, például az AOL, az Earthlink, a Microsoft vagy a Yahoo! 6 eljárásban beperelte a 118 legismertebb spammert. Kérdéses azonban az eljárások kimenetele, hiszen komplett „iparág” szerveződött a spammelés köré, és a spammerek igen felkészültek mind technikailag, mind jogilag az új szabályozásból.
A spamek aránya ennek ellenére váratlanul csökkenni kezdett. Az AOL, a világ legnagyobb internetszolgáltatója a törvény életbe lépése óta a spamek arányának 27 százalékos csökkenését regisztrálta. A MessageLabs is hasonló számokat jelentett. Számításaik szerint ha a tavalyi növekedési ütem folytatódott volna az idén is, mára a spamek aránya 80 százalékra kellett volna, hogy nőjön. Ezzel szemben mostanában átlagosan a világ e-mail forgalmának „csak” 53 százaléka spam. Ez köszönhető egyrészről a spam-szűrési technikák fejlődésének, másrészt annak, hogy a spammereknek fel kell készülniük az új jogszabályokra. Akárhogyan is alakul azonban a spamek aránya, amíg az tartósan 10 százalék felett marad, mindenképp megéri professzionális spam-szűrő technológiákba beruházni, hiszen ezek akár hetek alatt megtérülnek.
Nemes Dániel, a MessageLabs-et hazánkban képviselő filter:max stratégiai igazgatója elmondta, hazánkban a mérések szerint egyelőre dinamikusan növekszik a SPAMek aránya. „A világon mindenhol megfigyelhető a trendek kiegyenlítődése, a spamekkel kevésbé ellátott területeken agresszív növekedés, máshol enyhe csökkenés figyelhető meg. Ráadásul a magyar spamek terjedésével a magyar nyelvre nem felkészített spam-szűrők sokat hibáznak, ezért a hazai cégek és intézmények óvatosak a spam-szűrő beruházásokkal. Az óvatosság indokolt, azonban rendelkezésre állnak olyan termékek, amelyekkel megnyugtató válasz adható az aggodalmakra, és igen hatékony védelmet nyújtanak a kéretlen levelek ellen” – mondta Nemes.
Csökken a spamek aránya, de nem nálunk
A MessageLabs, a világ vezető e-mail biztonsági vállalata közzétette felmérését a spamek és vírusok trendjeiről. Eszerint a MessageLabs által 2004 áprilisában átvizsgált 841,4 millió e-mail közül 77,8 millió tartalmazott vírust (9,2-%) és 568,9 millió volt kéretlen levél (67%).
Véleményvezér

A korrupció melegágya a cégeknek adott állami támogatások, első helyen állunk
Bindzsisztán pénzpumpája.

Meglepetés, lengyelek vették meg a britek egyik legnagyobb csomagküldő cégét
Terjeszkedik a lengyel gazdaság.

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.