Az „elektronikus lakatot”, amelynek kódját a tulajdonos megadhatja látogatóinak, a Latch nevű startup fejlesztette ki, s már New York ezer lakóházában szerelték fel a bejárati kapukra, hogy a csomagszállítók letehessék a küldeményeket az előcsarnokban. Hasonló berendezés kerül kívánságra a lakásajtókra – fokozott biztonsággal: a 250 dollárba kerülő „Amazon Key”- szetthez biztonsági kamera is tartozik, amely rögzíti, mi történik a lakásban attól a pillanattól, amikor oda a cég alkalmazottja belépett.
A rendszer egyébként még mielőtt nyitná a zárat, ellenőrzi a kézbesítő azonosságát és azt, hogy a megszabott időben érkezik-e. Az Amazon vállalja az anyagi felelősséget, amennyiben munkatársa kárt okozna a lakásban, vagy elvinne onnan valamit.
Szakértők szerint a városok nyüzsgő életében ez a jövő útja: nem csak a csomagkézbesítőknek, a takarító vállalkozások embereinek vagy éppen a kutyasétáltató szolgáltatónak is be kell jutni a lakásba akkor is, ha az ügyfél nincs otthon.
A Daimler-Benz amerikai vállalata és más autógyártók kísérleteznek már hasonló megoldásokkal, amelyek révén a tulajdonos kocsijának csomagtartójába kézbesítenek alkatrészt vagy más küldeményeket. A felmérések szerint az új irányzattal szembeni bizalmatlanság gyorsan csökken. „Ha beülünk egy Uber-autó ismeretlen vezetője mellé – miért félnénk egy kézbesítőtől?...” – érvelnek az „okoslakat” feltalálói.