Ahogyan a számítógéppel, úgy a mobiltelefonnal is tudunk ma már az irodán kívülre, helytől függetlenül adatforgalmat bonyolítani, sőt az adatátviteli sebesség tekintetében is egyre kisebb kompromisszumokra kényszerülünk. De mégis miért jó ez nekünk?
- Ahogy az egyre gyorsabb mobil adathálózati szabványok elterjednek, a költséghatékonyság és kényelem különféle szolgáltatásokat mobilizálását kívánta és kívánja meg folyamatosan, ilyen például a bankkártya-leolvasás, a digitális fotózás, a zenehallgatás, a médiatárolás, a mobiltelefonon keresztüli fizetés és még számos üzleti funkció. Ma már egy mobiltelefon segítségével aktiválható, kikapcsolható autóriasztó, fűtésrendszer, garázskapu, SIM-kártyás rendszeren működik a betegkövetés, a vérnyomásmérés, a flottakezelés, és ez még csak a kezdet - összegez Drozdy Győző, a Pannon GSM Zrt. vezérigazgató-helyettese.
A hazai ezüstérmes szolgáltató második embere a Piac és Profitnak elmondta: - Magyarország kivételes helyzetben van, mert míg az igen magas internetpenetrációs számokat felmutató Svédországban és Németországban is 30 százalék alatt van a hang alapú kommunikáció mobiltelefonra eső része, addig nálunk ez az arány 70 százalékra tehető. Erre és a 95 százalék feletti hazai mobilpenetrációra építve az üzlet a mobil adatátvitelben, illetve az ezen nyugvó szolgáltatásokban van - állítja Drozdy.
Pontosabb szegmentáció
Az elmúlt években körvonalazódtak a készülékgyártói stratégiák is: ezek egyre inkább szegmentált piacokat céloznak meg, s így erősítik a szolgáltatók által kínált adatfelhasználási lehetőségeket.
Ami a magánfelhasználókat illeti, a fotó- és videokamerák mobiltelefonba integrálása új korszakot nyitott a digitális képkezelésben, amelynek természetes következménye lett a felhasználók megosztási vágya. Az, hogy egy mobiltelefonnal készült fotót vagy videót pár gombnyomással egy központi szerverre küldjünk, és ahhoz a későbbiekben kategorizáltan, bármikor és bárhonnan hozzáférjünk, ma már szinte természetes.
A megapixelek növekedésével a felhasználói adatforgalom is nő. Így van ez a zeneletöltés esetében is, ami a digitális zenepiac legalizását úgyszintén megoldja: egy mobiltelefonra letöltött, a havi számlával kifizetett zene - vagy akár videó - ma már olyan digitális jogvédelmet kap, hogy a másolás nem húz ki világszerte több milliárd dollárt a jogtulajdonosok zsebéből.#page#
Az üzleti felhasználást tekintve a vevő oldaláról, a mobiltelefon egyre inkább kényelmes, mindig kéznél lévő platformmá alakul, amelyen elérhetők a vállalati e-mailek, a naptár, a cég belső vállalatirányítási rendszere, és emellett magáncéllal is használható fotózásra, navigálásra. Gyártói, szolgáltatói, fejlesztői oldalról azonban rengeteg lehetőség van még a technológiában.
Új hálózatok, új készülékek
A mobiltelefonon-mobilhálózaton folyó kommunikáció - mint minden IP alapú rendszer - egyre nagyobb sávszélességet igényel, hiszen folyamatosan növekszik a felhasználói tábor, és gyarapodnak a felhasználási területek. A nagy sávszélesség ugyan ma már elérhető a GSM utódhálózatain, ám kapacitásban ez egyelőre korlátozottabb, mint például a Wi-Fi, netán a WiMax.
- A mobilhálózatok kiegészítőjeként vagy alternatívájaként megjelenő és egyes országokban nagy népszerűségnek örvendő WiMax azt a képzeletbeli lyukat tömi be, ami a Wi-Fi és a 3G között van. A vezeték nélküli adatátvitel esetében ugyanis minél nagyobb sávszélességű, vagyis minél gyorsabb egy hálózat, annál sűrűbben kell elhelyezni az antennákat, és a WiMax éppen a harmadik generációs mobilhálózatok és a Wi-Fi hálózatok közötti kompromisszumként jöhet szóba mint alternatíva, elsősorban új mobiloperátoroknál - mondta el kérdésünkre Nicolas Demassieux, a Motorola Inc. Európai Kommunikációs Kutatóintézetének igazgatója a cég párizsi Innovation Day konferenciáján.
A ma létező vezeték nélküli adatátviteli technológiák mind egymással, mind a vezetékes technológiákkal szemben csak egy bizonyos pontig tekinthetők helyettesítő termékeknek, egy pont után viszont remekül kiegészítik egymást.
- Hét fő irányvonalat fogalmaztunk meg a Motorolánál, amelyek fejlesztései alapvetően meghatározzák a jövő mobilkommunikációját. Ezek: az internet (future internet), az alkalmazás-testreszabás, a nagy sávszélességű vezeték nélküli adatátvitel, a kiegészítő technológiák, a mobiltévé, az új hálózati szabványok és a GSM/UMTS szoftverbővítések.
Igen fontos stratégiai lépésnek, illetve egyelőre fejlesztésnek tartjuk a PC-s tartalmak mobilizálását is, ami lehetővé teszi, hogy a felhasználó valamely vezeték nélküli hálózaton keresztül adatokat kérjen le a mobiltelefonjára, illetve a későbbiekben azon tárolja is azokat. Az automatikus tárolásmenedzsment mint platform- és kommunikációsszabvány-mentes lehetőség hosszú távon mindenképp megkönnyíti az üzleti és magánfelhasználók dolgát egyaránt - vázolta föl a jövőt Nicolas Demassieux.
Teljes cikk a Piac és Profit Magazin májusi számában...