2013-ban a legtöbb cég (55,8 %) az árbevétel mindössze 1-2 %-át költötte IT eszközökre. Míg a kkv-k fele ötletszerűen frissíti eszközparkját, addig a nagyvállalatok tervezettebben működnek – 60 %-uk 1 és 8 év között, ezen belül is 28 %-uk 4 és 8 év között hajt végre jelentős eszközpark frissítést – derül a Rentaserver által végzett felmérésből.
2015-ben lassú fejlődés várható
A megkérdezett vállalatok közel 80 %-a véli úgy, hogy jövőre IT beruházásaik stagnálni, közel 17 %-uk szerint kis mértékben növekedni fog, és csak 2,5 % tervez jelentős bővítést. A cégek leginkább hardverekben és szerverekben gondolkoznak (kb. 15-15 %) bár a mobil eszközök, hálózatok, szoftverek szintén népszerűek. A kkv-k közel 90 %-a 2 millió Ft alatti, a megkérdezett nagyobb szervezetek harmada 2-25 millió Ft közötti IT fejlesztést tervez. (Pedig a kkv-k eszközparkjára ráférne egy jelentős felújítás, mert szinte középkori állapotok uralkodnak a legtöbbnél.)
Egyelőre a saját készpénzállomány a vezető finanszírozási forma
A cégek közel 90 százaléka eddig főleg saját készpénzállományból, 19 százalékuk támogatott/vissza nem térítendő EU-s pályázatokból is bővített. A fejlettebb országokban elterjedt forma, a tartósbérlet itthon mindössze 2,5 %-os arányt ért el. Ennek oka lehet az is, hogy meglehetősen nagy az információ hiány: a megkérdezettek 85 százaléka, főképp a kkv-k, semmit, vagy alig tudnak valamit ezekről a lehetőségekről.
A Magyar-Mikrohitelező Központ Pénzügyi Szolgáltató Zrt. és partnervállalatai több mint két év alatt már 5 milliárd forint kihelyezésével támogatták mintegy 500 kkv fejlesztési elképzeléseit. Gyöngyösi László ügyvezető szerint a kutatási eredmények azt az érezhető nemzetközi tendenciát támasztják alá, hogy a hagyományosan tulajdonban gondolkodó magyar vállalkozók és felsővezetők is kezdik felismerni a bérlet, mint finanszírozási forma jelentőségét és lehetőségeit.
A finanszírozási szolgáltatóválasztás során a megkérdezettek leginkább a szakmai hozzáértést, pénzügyi kondíciókat és stabil hátteret tartják fontosnak, de elég nagy különbség tapasztalható a kkv-k és nagyvállalatok között: míg előbbieknél magas (75 % feletti) a szakmai hozzáértést említők aránya, s ezt közel 38 %-kal követik a pénzügyi kondíciók, addig a nagyvállalatoknál a szakmai hozzáértés még magasabb (92 %), a pénzügyi kondíciók pedig kiugró (72 %) fontossággal bírnak.