Alkalmazások tesztelése a Classyssal

A technológia a vállalati infrastruktúra hibáinak feltárásával javítja a számítástechnikai alapokon zajló ügymeneteket, ezen keresztül a vállalatok és intézmények egész tevékenységét, ezért használata egyre fontosabb az informatikai eszközöket igénylő ügyintézések, portál környezetek alkalmazásakor – hangsúlyozta Dévényi Zsolt, KFKI Számítástechnikai csoporthoz tartozó Classys Informatikai Kft. Államigazgatási Alkalmazások Üzletága igazgatója a ma tartott szakmai szemináriumon.

A Classys az amerikai Mercury Interactive (NASDAQ: MERQ) cég termékein alapuló megoldások felhasználásával végzett vizsgálatai során áttekintést nyert a hazai vállalatok, intézmények informatikai helyzetéről. A technológiát hat évvel ezelőtt választotta ki a cég jogelődje saját belső alkalmazásfejlesztési, valamint ügyfelei folyamatainak támogatására. Azóta a Classys több nagyvállalat, állami intézmény csomag alapú rendszerének, egyedi alkalmazásának, internetes portáljának vizsgálatához felhasználta már, és a tapasztalatok azt mutatják, hogy az eszközök beváltották a hozzájuk fűzött reményeket.

A tesztelés lényegében azt jelenti, hogy az informatikai alkalmazások hibáit ugyancsak informatikai szoftverek keresik meg. Ezek mutatják meg mit kell kijavítani. A Mercury igen változatos eszközkínálatot ad a szakemberek kezébe, sőt, még a vizsgálatok tervezéséhez és futtatásához is szoftvert biztosít. A Mercury négy munkafolyamatából az első a tesztelés menedzselés (TestDirector), amely vezényli az automatikus, az adott alkalmazás működését ellenőrző tesztet (WinRunner), a terheléses és csúcsterheléses tesztet (LoadRunner), valamint az alkalmazás teljesítményének figyelését biztosító eszközt, az úgynevezett teljesítménymonitorozást (Topaz ActiveWatch). Ezek a legfontosabb megoldások. Ezeken kívül számos további eszköz áll rendelkezésre a legkülönfélébb működési környezet igényeinek megfelelően. Ezek a kliens/szerver, a mainframe/terminál és a web alkalmazások, valamint a programcsomagok (például ERP rendszerek, úgymint SAP, Oracle Applications) bevezetés előtti és utáni vizsgálatára, beállítására használhatók.

Tavaly a cég árbevétele közel 2 milliárd forint volt, amelyből ez a tevékenység mintegy 10%-ban részesedett. A cég két – államigazgatási és pénzintézeti alkalmazások – üzletágában 115 fővel dolgozik, ebből nyolc szakértő foglalkozik a Mercury technológiájával.
A Mercury Interactive és partnerei (Magyarországon a Classys) tesztelési tapasztalatai a következőket mutatják: kritikus hibákat talált a tesztelő szoftver 400 nagyvállalatnál és intézménynél a vizsgált alkalmazások 98%-ában, 90%-a az eredetileg tervezett terhelés kipróbálásánál teljesen összeroppant, a terheléses teszt alapján történő javítás, hangolás pedig átlagban több mint ötszörösére növelte az alkalmazások teljesítményét minden hardver vagy alapszoftver bővítése nélkül.

Mint a teszteredmények is mutatják, gazdasági szempontból sem mellékes kérdés megfeleltetési vizsgálatnak alávetni az informatikai hálózatokat, internetes portálokat, az intézményekben használt egyedi alkalmazásokat, egyrészt, hogy vajon eleget tesznek-e feladatuknak a terheléses környezetben is, másrészt, hogy valóban szükség van-e számítástechnikai fejlesztésre, beruházásra ott, ahol nem működik valami. A vizsgálatok azt is kimutatták, hogy egy erősebb hardver üzembe állítása gyakran nem hozza meg a kívánt eredményt, sőt, jobb eredmény érhető el az alkalmazások megfelelő hangolásával. A tesztelési és beállítási megoldásokat azért is érdemes felhasználni, mivel a Mercury dupla teljesítmény garanciát nyújt, amely szerint bizonyos konstrukció vásárlása esetén, ha a felhasználó rendszere a hangolási ciklusok után nem ér el kétszeres teljesítményt (pl.: felhasználó szám, tranzakciós idő, áteresztő képesség), akkor a vásárlás összegét nem kell kifizetni.
A Classys tanácsa az, hogy informatikai beruházás helyett a szervezetek inkább arra törekedjenek, hogy a szűk keresztmetszeteket kiküszöbölve a meglévő hardver és alapszoftver infrastruktúrájuk teljesítményét maximalizálják, a finombeállítások azonban terjedjenek ki a rendszer minden elemére (hálózat, alkalmazás és adatbázis szerverek, load balancer, stb.). Az informatikai alkalmazások utólagos tesztelése az egyik legnehezebben végrehajtható terület –emelte ki Dévényi, mivel a munka a manuális teszteléshez túl nagy, a vállalatok ehhez gyakran korlátozott erőforrásokkal rendelkeznek, és egyre több időt kellene fordítani új tesztelők kiképzésére is. A komplex alkalmazások megbízhatóságához különböző környezetekben működni képes teszteszközt kell használni, mely automatizálja a feladatokat. Mivel a teszteszközök használata azonban szakértelmet kíván, a Classys Magyarországon már a kezdetektől nem a termék forgalmazására, inkább a feladatok komplett megoldására helyezte a hangsúlyt.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo