Az IDC szerint idén a globális nyilvános felhőszolgáltatások piaca megközelítheti a 60 milliárdot, miközben két éve még a 46 milliárdot sem érte el. A kutatócég egyébként 2017-ig évi átlagos 23 százalékos növekedést jósol. Persze érthető a növekedés, hiszen csak a szerverek üzemeltetésének kiváltásával évente csaknem százezer forint kiadást spórolhat meg a cég csak az energiaszámláján, és emellett még több más módon is azonnali és konkrét megtakarítást érhetünk el a felhővel.
Csakhogy az IDC impozáns előrejelzése ellenére látszanak más tendenciák is. A Wall Street Journal idéz egy szakértőt, aki szerint azok a vállalatok, amelyek már a felhőbe költöztek, alapvetően túlvásárolták magukat. Ez viszont azzal a következménnyel járhat, hogy a felhőszolgáltatások nyújtására felhalmozott kapacitás egy része egyszerűen fölöslegessé válik, mivel az igény lassabban nő – írta együttműködő partnerünk, a bitport.hu.
A legfőbb probléma az, hogy mivel a belső rendszerek 24 órában rendelkezésre állnak, sokan a váltásnál nem gondolják át, hogy esetleg cégük nem dolgozik folyamatos, 7×24 órás üzemben. Tehát a teljesítményre, számítási kapacitásra úgy kötnek szerződést, hogy nem veszik figyelembe: a vállalat este 6-tól reggel 8-ig legfeljebb takaréklángon működik. Így azonban nagyon sok pénzt egyszerűen kidobnak az ablakon.
A Wall Street Journal megkérdezett néhány vezetőt arról, hogyan ítéli meg a felhő nyújtotta lehetőségeket. Kiderült, hogy sokak szerint a rossz tervezés nagyon is pazarlóvá teheti a felhőbe költözést. Ráadásul az elkövetett hibák olykor abszolút triviálisak, és nemegyszer abból fakadnak, hogy a cloudra úgy tekintenek, mint kihelyezett belső rendszerre.
A cloudnak ugyanaz a hátránya, mint az előnye: rugalmasan lehet igénybe venni a kapacitást. Ha valaki emlékszik a virtualizáció berobbanására, ott is hasonló problémák vetődtek fel: mivel nagyon egyszerűvé vált virtuális gépeket létrehozni, azok olyan burjánzásba kezdtek, hogy hamarosan menedzselhetetlenné vált a helyzet. Az elhagyott virtuális gépek pedig minden erőforrást felemésztettek.)
Valami hasonló figyelhető meg a felhős rendszerek esetében is. A rugalmasság nagyon jó, de megfelelő menedzsment nélkül gyorsan el tudnak folyni az erőforrások – mint a nyitva felejtett csapból a víz – anélkül, hogy bármiféle érdemi feladatra használták volna azokat.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható!