A rendőrség a Facebook Messenger-szolgálatát zsarolásra használó bűnbanda ügyében nyomozott. Házkutatási kérelmükben az is szerepelt, hogy biztosíthassák a hozzáférést a gyanúsítottak mobiljaihoz. Az illetékes bíró megadta a házkutatási engedélyt, de nem kötelezte az érintett személyeket arra, hogy kiadják telefonjaik kódját, illetve megnyissák azokat ujjlenyomatukkal vagy az arcfelismerő rendszerrel.
A bíró indokolása szerint a gyanúsított ilyen módon sem kötelezhető arra, hogy magára terhelő adatokat tárjon fel. A rendőrségnek azok megszerzésére másképp is van módja, forduljon az adott személy mobilszolgáltatójához, ahol be lehet tekinteni a csetekbe.
Az Egyesült Államokban évek óta folyik a vita a kérdésben, hozzáférhetnek-e a bűnüldöző szervek a mobiltelefonokhoz. 2016-ban emlékezetes erőpróba zajlott az Apple és az FBI között: az utóbbi egy, az esetnél agyonlőtt tömeggyilkos mobiljának adatait kívánta megszerezni, de az Apple megtagadta a készülék feloldását. Végül az FBI 900 000 dollárt fizetett egy izraeli startupnak, amely megoldotta a feladatot. Erre – legalábbis az Apple szerint – a jövőben nem lesz már mód, erről a szoftver módosításával gondoskodtak.
Szakértők szerint a kérdés, hozzáférhessenek-e a hatóságok a mobilokhoz, végül a Legfelsőbb Bíróság elé kerül majd.
(Forrás: Neue Zürcher Zeitung)