10 dolog, ami megváltoztatta a világot

A Brit Tudományos Szövetség egy tíz elemből álló listát készített azokról a dolgokról, amelyek szerintük "megváltoztatták a világot", írta meg a Telegraph.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

  1. GPS

Eredetileg az Egyesült Államok hadserege fejlesztette ki a Globális Helymeghatározó Rendszert, ami egy, a Föld körül keringő műholdakból álló hálózat segítségével tudja megállapítani a jelvevők helyzetét. 78-as kifejlesztése óta használták autókban, repülőkben, kocsikban, a geológusok pedig a kontinentális lemezek tektonikai mozgásának figyelésére.

  1. Sony Walkman

79-ben indította a Sony hódító útjára a magaddal vihető zenét, az ikonikus Walkmant. Az eszköz gyorsan megváltoztatta az emberek zenehallgatási szokásait.

  1. Vonalkód

Ezek az egyszerű fekete-fehér csíkok szinte mindenen megtalálhatóak, amit a boltban lehet kapni. Norman Woodland fejlesztette ki eredeti verzióját 1949-ben, ma már a boltokban ezen keresztül érik el a termék részletes adatait, árát, és a raktárkészlet információit.

  1. Mélyhűtött élelmiszer

A hagyományos családi étkezések eltűntek, és az előre csomagolt ételek vették át a helyüket, amit a kanapén fogyasztanak az emberek. Ez egy népszerű étkezési forma a lustább vásárlók körében, de nagyon káros, a magas zsír-, cukortartalom miatt, és a fejlett Nyugat egészségtelen életmódjához ezzel hozzájárult.

  1. PlayStation

Már a Sony készüléke előtt is léteztek konzolok, de az ő készülékük volt az, ami a felnőttek körében is népszerűvé tette a játékgépeket, 1994-es indulása után. A játékipar ma már több mint 15 milliárd fontos üzlet.

  1. Közösségi oldalak

A felhasználók manapság több mint 3 milliárd percet töltenek naponta a Facebookon. Az olyan oldalakkal együtt, mint a MySpace, és Twitter, teljesen megváltoztatták az emberek közötti interakciókat.

  1. SMS

A szöveges üzenetek egy új szókészletet, és nyelvtant honosítottak meg, amit nem is értenek azok, akik nincsenek hozzászokva. A LOL (Laughing Out Loud: hangosan felnevet) és a ROTFL (ROTFL - (Rolls On The Floor Laughing: A földön fetreng a nevetéstől) ma már hétköznapi részét képezik az angol nyelvnek.

  1. Elektronikus fizetés

Angliában 7,4 milliárd kártyás fizetés történt 2008-ban. A bankkártyák nagyobb biztonságot adtak a pénzköltéshez, és a lehetőséget, hogy a világon bárhol használhatjuk ugyanazt az eszközt fizetéshez. Természetesen a netes csalások korát is elhozták.

  1. Mikrohullám

Nem a sütő, hanem az elektromágneses hullámok, ma már mindenhol használják, a mobiltelefonoktól a műholdas televíziózásig.

  1. Sportcipő

A Goodyear Metallic Rubber Shoe Company volt az első cég 1892-ben, amelyik gumit olvasztott vászonra, de csak 1970-ben indult hódító útjára az ilyen eljárással készített cipők. Olyan sztárok tették később népszerűvé, mint Michael Jordan, akivel divat egyik ikonjává vált a kosárcipő.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo