Az ismert üzletember, nagyvállalkozó szerint nagyon sok függ attól, hogy milyen mértékben sikerül stabilizálni a gazdaság helyzetét azt követően, hogy sor került a forint leértékelésére, illetve utána a kapkodó politikára. Egyelőre – állapította meg Zwack Péter – nem lehet látni tisztán a várható fejleményeket. Emellett azt sem lehet tudni, hogyan reagál a magyar gazdaság a külföldi deflációs tendenciákra. „Ez utóbbi esetében inkább vagyok bizakodó – érvel a gyáriparos nagyvállalkozó –, ugyanis átmeneti jelenségnek gondolom fő piacaink e problémáját”.
Zwack Péter meglepőnek tartja, hogy a környező, rendszerváltó országokban – velünk ellentétben – a kamatokat mérsékelték, vagyis mi nem ezt az utat választottuk akkor, amikor az utóbbi hetekben kétszer is felfelé változtatott a magyar jegybank. A tőke bejövetele egyébiránt már az utóbbi időszakban is lelassult, s az egyáltalán nem meglepő ebben a helyzetben, hogy az alkalmasint eredetileg hozzánk befektetni szánt tőke más országokban jelenik meg. A magyar munkabérek jelentős emelkedése ugyanilyen hatással bír. (A korábbi egy-két évben ugyan jelentős mértékben nőtt a belső fogyasztás, de például a Zwack Péter irányította cég minőségi, úgynevezett prémium márkákra koncentrál, s számukra kevéssé jelentett komolyabban bővülő piacot a magasabb bérek kiáramlása.) Az ismert gyáros azonban hozzátette, hogy szerinte a külföldi befektetők negatív reagálása ideiglenesnek tekinthető. Jó pár hónapig mindenesetre még elég bizonytalannak ítélik meg a magyar gazdaság helyzetét.
Demján Sándor analízisével – a gazdaság gyenge állapotával, egyensúlyi helyzete veszélyes romlásával – egyet ért Zwack Péter, s amint a Piac & Profitnak kijelentette: akár a 270 forintot is meghaladó euró árfolyamot szerencsésnek tartaná. „Bármennyire is fékezendő az infláció, most nem gondolom fölöslegesnek, ha kis mértékben, de mégis emelkedik: erre van szükségük a magyar exporttermékeknek” – fejtette ki Zwack Péter, utalva egyebek között a KSH aktuális jelentésére, arra, hogy a forintromlás mértéke enyhe növekedésnek indult.
Az elkövetkezendő időkre a legfontosabbnak azt gondolja az üzletember, hogy szűnjön meg a kapkodás, s legyen kiszámítható gazdaságpolitikája az országnak. Ugyanis minden üzletember megalapozott gazdasági programot remél. A következő esztendei, de most készülő költségvetés ráadásul már olyan időszakra vonatkozik, amikor az ország belép az Európai Unióba. Nagyon nem lenne jó, ha 2004 őszén nem kellene módosítani a büdzsét. Azaz már most 2005-ös fejjel kell gondolkozni.
A kormányfő álláspontja
Demján Sándor: Válságban...
Parragh László: Becsomagolva
Jancsó Péter: El a kezekkel...
A Kopint-Datorg adatai szerint nincs válság
Zwack Péter szerint üdvös az enyhén növekvő infláció
El a kezekkel a gazdaságtól! – fogalmazott a Piac és Profit on-line újság sorozatában, kérdéseinkre válaszolva - tegnap Jancsó Péter, a Graboplast Csoport elnök-vezérigazgatója. De mondhatta volna: ne avatkozzon be ennyire közvetlenül, avagy vonuljon ki a versenyszektorból az állam. Az üzleti szféra szereplői vérmérsékletüknek, piaci hátterüknek megfelelően reagálnak az elmúlt hetek, hónapok történéseire. Demján Sándor egyebek között a mainál is jóval gyengébb forint/euró kurzust tartana üdvösnek, Parragh László pedig megfelelőnek gondolja a jegybanki, kormányzati 250-260 forint/eurós árfolyamot, ám most ő szorgalmazza a közszféra létszámának csökkentését. Jó okunk van tehát folytatni a helyzetértékelést, Jancsó Péter után ezúttal Zwack Péter érvelésére voltunk kíváncsiak.
Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt
A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák
A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos
Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet
A két ország újabb listán ver minket.