Zombiktól tart az OECD - és nem alaptalanul

Világszerte cégek ezrei felett lebeg Damoklész kardjaként magas eladósodottságuk, amelynek kamatai már meghaladják bevételeiket, ezek az ún. zombik az OECD szerint komoly veszélyt jelenthetnek – és egyre többen lesznek.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem véletlenül kísérte nagy érdeklődés az Egyesült Államok jegybanki szerepét betöltő FED legutóbbi kamatemelését és várják sokan az Európai Központi Bank (EKB) legközelebbi ülését is. Amikor a jegybankok kamatot emelnek, akkor nemcsak a lakáshitelek kamatai mennek fel, világszerte sok ezer cég kerülhet nehéz helyzetbe. Az emelkedő kamatok ugyanis az ún. zombi-cégeknél azt eredményezhetik, hogy egyszerűen képtelenek lesznek teljesíteni kötelezettségeiket, mivel a hitelek törlesztői és az adókötelezettségeik meghaladják árbevételüket.

Közgazdasági nonszensz – mondhatnánk, - de a gyakorlatban az ilyen zombi-cégek száma meredeken emelkedett a 2008-as pénzügyi válság óta, Chris Watling, a londoni Longview Economics kutatója szerint jelenleg az Egyesült Államok cégeinek 12 százaléka ebbe a kategóriába tartozik. A helyzet azonban nem csak Amerikában riasztó: 18 országot vizsgáltak meg a Longwiew kutatói, és úgy találták hogy átlagosan a vállalatok 9 százaléka minősíthető zombinak.

4 tipp, amivel biztosra mehet céges hitelfelvételnél!
Legyen szó bármilyen beruházásról – ingatlanfejlesztésről vagy akár termelőeszköz beszerzéséről – egy dolog minden esetben kritikus: a szükséges forrás rendelkezésre állása, időben. Hogyan menjünk biztosra a hitelfelvételkor? Ezekre figyeljük, mielőtt belevágunk a tervezett beruházásba.
A jelenség veszélyeire az OECD is felhívta a figyelmet: elemzésében a legfejlettebb ipari államokat tömörítő szervezet szakértő elsősorban a bankokat nevezték meg, mint a zombilufi felfúvódásának okait: a pénzintézetek ugyanis jobbnak tartják inkább újabb kamatokkal finanszírozni az egyébként fizetésképtelen adós cégeket, mintsem lezárni a rossz hiteleket.

Európában az OECD szerint mindenekelőtt a mediterrán országok fertőzöttek: a szervezet szerint Olaszországban a vállalatokhoz kihelyezett hitelek 19 százaléka zombicégek finanszírozására szolgál, Spanyolországban ez 16, míg a legfertőzöttebb Görögországban 28 százalék. A zombikat egyébként a kormányok is előszeretettel tartják életben, hiszen ezeknek a cégeknek a bedőlésével jelentősen megugorhatna a munkanélküliség. A gond azonban ott van, hogy azok a hitelek, amelyek a zombikhoz kerülnek, hiányoznak azoknak a vállalatoknak, amelyek érdemi tevékenységet végezhetnének, így a gazdasági növekedést is lassítják. Ráadásul az alacsony európai kamatkörnyezet sem tarthat örökké, így előbb-utóbb a zombiapokalipszis mindenképpen bekövetkezik.

Magyarországon sem fényes a helyzet: jelentős, mintegy 600 milliárdosra tehető a nemteljesítő vállalati kintlévőség mértéke a Magyar Nemzeti Bank nyári adatai szerint.

Gátat szabnak a kintlévőségek a magyar vállalatok bővítési terveinek
A vállalati szektor folyamatosan küzd a késedelmes fizetés okozta nehézségekkel, és a kintlévőségek mértéke Magyarországon növekvő tendenciát mutat – derül ki az Intrum Justitia felméréséből. A nemzetközi kutatás eredményei szerint a megkérdezett hazai cégek egynegyede a munkaerő-elbocsátást sem tartja kizártnak, ha a kritikus szintet eléri kintlévőségük mértéke.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo