A sors pikantériája, nem elég, hogy már nyoma sincs a vízgép gyártásnak a Ganz MÁVAG-ban, annak Kőbányai úti üzemépületeiben, szinte ott, ahol kínai üzletek sokasága kínálja portékáit, hanem a távol-keleti ország most éppen
vízerőművet tervező, építő cégekkel is kész megjelenni Magyarországon. Mindez történik akkor, amikor a gátrendszereket, turbinákat, komplett erőműveket a Távol-Kelettől Afrikán át Dél-Amerikáig fővállalkozásban építő magyar nagyvállalatot Budapesten már-már elfelejtettük. De hogy valami eszünkbe jusson a magyar iparág hajdani piacairól, most megtudhatjuk, jóformán onnan, a Távol-Keletről importálhatnánk, ahová hajdanán exportáltunk vízerőműveket, ha persze lennének hegyi folyóink. Tény, jelentették be egy június 16-án, hogy
kínai ipari és technológiai kiállítás nyílik a kőbányai vásárváros területén június 22-én. E rendezvényt bemutatva ismertette a Pekingből a magyar fővárosba érkezett kínai kormányzati küldöttség azokat az adatokat, amelyekből kiderül: Kína kivitelének növekvő arányú része az építés, a technológia, a know-how, a fővállalkozás. A múlt évben már 14 milliárd dollárt tett ki az ilyen jellegű termékek, szolgáltatások eladásának étéke. A magyar fővárosban rendezendő kiállításra - melynek címzettje a térség több más országa is - azokat a technológiákat és építési szolgáltatásokat hozzák el, amelyeket vélelmezésük szerint ténylegesen el is lehet adni Európa ezen részén.
Az útépítés, a hídépítés, a lakásépítés és az energetikai infrastruktúra mellett a telekommunikációnak, a kőolajiparnak és a kohászatnak piacot látnak. Elképzeléseik szerint irodaházakkal, sportcsarnokokkal is megjelenhetnek Kelet-Európában.
A múlt évben Magyarország és Kína között 3,13 milliárd dollár értékben kereskedtek egymással a cégek. Az idei első negyedévről nem csupán a forgalomértékét tartják figyelmet érdemlő információnak, hanem annak kedvezően változó tartalmát is. Hazánkba 940 millió dollár értékű termékérkezett, úgy, hogy 820 millió dollárnyi volt a gép és az elektronikai cikk. Hazánkból 60 millió dollárnyi termék jutott el a távol-keleti országba, kivitelünkből 48 millió dollár értéket ugyancsak a gépek és elektronikai cikkek képviseltek. Hazánkból 60 millió dollárnyi tőkebefektetésre került sor, Kína ennél valamivel nagyobb értékkel van jelen nálunk, s a magyar kormányzat abban bízik, hogy a kínai tőkeinvesztíció mifelénk a foglalkoztatási feszültségek enyhítéséhez járulhat hozzá.
Mindenesetre most a kiállításra koncentrálnak a vendégek és a vendéglátók. Eszerint 70 vállalkozás kíván kommunikálni kiállítói minőségben is magyar és kelet-európai potenciális partnerekkel a 22-én nyíló és 25-ig nyitva tartó rendezvényen.