A tudásalapú gazdaságban a hipergyorsan fejlődő városok, mint például Sanghaj és Szingapúr könnyen felülmúlhatják a hagyományos metropoliszok teljesítményét - derül ki a PricewaterhouseCoopers és a New York Városért Együttműködés által közösen készített felmérésből. A tanulmány egyik legfontosabb megállapítása, hogy a jelenlegi listavezetők (New York, Tokió, London és Párizs) visszaesése elkerülhetetlen, amiben a demográfiai trendek és a GDP-növekedés ütemében lévő különbségek kulcsszerepet fognak játszani.
"A lehetőség városai: Üzleti felkészültségi mutatók a XXI. században" című tanulmányban a szakértők 11 nagyvárost vizsgáltak kilenc mutatószám és 32 egyéb kritérium (például szélessáv-kapacitás, közlekedési infrastruktúra, a munkaképes korosztály jellemzői) alapján.
A tanulmány az alábbi nagyvárosokra terjedt ki: Atlanta, Chicago, Frankfurt, London, Los Angeles, New York, Párizs, Sanghaj, Szingapúr, Tokió, és Toronto. Az elemzés készítése során az előre látható megállapítások mellett meglepetésekre is fény derült. Érdekes például, hogy a világ nagyvárosainak többsége elavult módszereket alkalmaz a versenyképesség mérésére, amely a jövőben könnyen visszaüthet.A XX. század elején a nagyvárosok fejlődésének alapját a kikötői kapacitás és a gyártási lehetőségek biztosították" - emlékeztetett Dennis Nally, a PricewaterhouseCoopers US vezető cégtársa. "Nyilvánvaló azonban, hogy ebben az évszázadban a városok versenyképességét már egészen más tényezők befolyásolják, melyeket részletesen elemzünk tanulmányunkban. Érdekes, hogy a tanulmányban szereplő városok mindegyike meghatározó jelentőségű egy-egy szempontból. A városvezetők célja a város lehetőségeinek leghatékonyabb kihasználása, illetve az elmaradottabb területeken való intenzív fejlesztés. A versenyképesség és a vállalkozási lehetőségek meghatározásával kiválasztottuk azokat a nagyvárosokat, amelyek egyedi lehetőségeket kínálnak a kereskedelem és a beruházások területén" - tette hozzá Charles Prince, a Citigroup vezérigazgatója és a New York Városért Együttműködés egyik elnöke. London, New York, Párizs és Tokió az elvárásoknak megfelelően az intellektuális tőke, a közlekedési eszközök és a pénzügyi lehetőségek terén ért el kimagasló helyezést. A költséghatékonyság, a vállalkozási feltételek és a demográfiai előnyök szempontjából olyan feltörekvő városok végeztek az élen, mint Atlanta és Toronto, vagy éppen Los Angeles, Chicago és Szingapúr. New York a pénzügyi lehetőségek, Tokió a technológiai IQ és innováció, London az intellektuális tőke, míg Párizs az életstílus-jellemzők szempontjából számít kiemelkedőnek. Sanghaj az üdülőövezet fejlesztése, Frankfurt a biztonság, Atlanta a költséghatékonyság, Chicago pedig több jellemző (például a költséghatékonyság és demográfiai előnyök) alapján került egy-egy lista élére.
"Bár London, New York, Párizs és Tokió jelenleg erős pozíciót élveznek, mindegyikükre komoly kihívások várnak a rohamosan fejlődő új metropoliszoknak köszönhetően" - jegyezte meg Victor Ganzi, a Hearst vezérigazgatója, a New York Városért Együttműködés társelnöke. "A tanulmány rangsorolja a 11 várost és kiemeli a területeket, ahol fejlesztésekre lenne szükség. De emellett példát mutat más városok számára is, hogy miként érhetnék el maguk is a "Lehetőség Városa" címet. A jelenleg vezető nagyvárosok nem ülhetnek a babérjaikon: a globális demográfiai trendek, a GDP-növekedés ütemében lévő különbségek és a városiasodási tendenciák mind ellenük dolgoznak. Valójában a listavezetők visszaesése elkerülhetetlennek látszik. A tanulmány éppen ezért kiemelt kérdésként kezeli a versenyképes pozíció fenntartásához elengedhetetlen immateriális javakat" - mondta Dennis Nally, a PricewaterhouseCoopers US vezető cégtársa.