Vidéken is elindult

A budapesti városmegújító programok sikere után ma már több vidéki nagyvárosban folynak hasonló fejlesztések. A városrehabilitációk nyomán felértékelődik az adott területek környezete, megmozdul ingatlanpiacuk, és felgyorsul a vállalkozói tőke beáramlása is.

A kilencvenes évek elején - az érintett önkormányzatok kezdeményezésével - beindult ferencvárosi, majd az azt követő józsefvárosi városrehabilitációs programok hasonló céllal indultak: megújítani-megőrizni a kerületek tradicionális értékeit, javítani a meglévő lakásállomány struktúráját, s nem utolsósorban "becsalogatni" a vállalkozói tőkét, s megmozdítani a területek ingatlanforgalmát.

Az elmúlt években lezajlott fejlesztések mindkét kerületben sikeresek. A Ferencvárosban a helyhatóság saját beruházásaival olyan környezetet teremtett, amelyben a magántőke számára is kiszámíthatóvá vált a városrész fejlődésének iránya, üteme, és amelyben garantált a fejlesztések hatósági háttere. Eredményeként az elmúlt évek során több mint harminc kis- és középvállalkozó, valamint néhány nagyobb tőkeerejű cég beruházásai nyomán a Belső- és Középső-Ferencvárosban felépült több ezer lakás, négy szálloda, több iroda és egy parkolóház, egy hangversenyterem, és megújult több lakótömb, közintézmény, közterület, valamint utca is.

Ez utóbbiak közé tartozik a Ráday utca, amely a felújított régi patinás éttermekkel, kávézókkal, teázókkal, új díszburkolattal, régmúltat idéző kandelláberekkel a belváros egyik leghangulatosabb sétáló utcájává vált.

Külföldi tőke

S hogy a sikeres - zömében hazai vállalkozók által megvalósított -- beruházások a külföldi tőke érdeklődését is felkeltették a kerület iránt, jelzi: az egyik legerősebb spanyolországi ingatlanfejlesztő, a Habitat Csoport - a 2005-ben Budapesten alapított Habitat Continental Kft. irányításával - a Drégely utcában rövidesen megkezdi egy 154 lakásos társasház építését. A cégnél elmondták: a cél kényelmes otthonok megteremtése, ezért a fejlesztés során az anyagminőségre éppúgy kiemelt figyelmet fordítanak, mint a lakások belső elosztására, kialakítására. Ezt követi a cég másik, ennél jóval nagyobb szabású IX. kerületi beruházása: a Mester-Vágóhíd- és Máriássy utcák által határolt, 54 ezer négyzetméteres területre tervezett "mikrováros" építése. A beruházás első üteme 2007-ben kezdődik. A 2000-2500 lakással, kereskedelemi, kulturális és egyéb szolgáltató létesítményekkel, sok zöldterülettel tervezett projektbe egy másik - a szintén spanyol Diursa Csoport - is "beszáll", az itt alapított Diursa Hungary Kft.-én keresztül.

Szintén sikeres a közel tíz éve folyó józsefvárosi városrehabilitáció, melynek keretében - például az OTP Ingatlan Rt., a Balusztrád, a Kévés Kft. cégek égisze alatt - eddig több mint 1000 új, korszerű lakás épült fel, s jelenleg is folynak hasonló, közel újabb közel 1000 lakást magában foglaló fejlesztések. S már elkezdődtek a kerület legnagyobb vállalkozói beruházásának, a Corvin-Szigony sétánynak a munkálatai is. A befektető Futuruel cégcsoport a Corvin sétány megvalósítására a Corvin Rt. projektcéget hozta létre, mellyel a Középső-Józsefváros Futó-Leonardo da Vinci-Práter utcák által határolt területen 2012 végére három funkcionális - lakóövezet, iroda- és kiskereskedelmi, szolgáltató negyed, valamint intézményi és kutatási - övezetet alakítanak ki. A fejlesztés keretében mintegy 2800 új, minden igényt kielégítő lakás épül fel.

#page#

A fecskék után A VIII. és IX. kerületi példák nyomán több fővárosi kerületben, és vidéki nagyvárosban - önkormányzati kezdeményezésre, vállalkozói tőke bevonásával -- is beindult a rehabilitáció. Miskolcon a történelmi városrész, és az avasi vigalmi negyed újul meg, Győrben - több száz lakással, szolgáltatóegységekkel - felépül végre a Dunakorzó. Budapesten Kőbánya, a Teréz-, valamint az Erzsébetváros néhány területe újult meg. A VII. kerületben megszépült a Király utca belső szakasza, melynek nyomán itt is megjelent a vállalkozói tőke. Például az Autóker Holding Rt. nettó 3 milliárdos fejlesztésével felépült a 140 lakásos "Király Udvar", és zajlik a cég által a Gozsdu Udvar rehabilitációja is. A fejlesztés során 126 korszerű új lakást és mintegy 40 kiskereskedelmi egységet alakítanak ki. A Holló utcában felépül egy 250 férőhelyes parkolóház, s egy 120 lakásos új társasház, valamint - a Holmes Place lánc részeként - egy fitnesz-wellnesz centrum is.

Ugyancsak a Király utcában építi 2008 közepei átadással a spanyol FADESA a "Central Passage Budapest" lakásprojektjét. A közel 8000 négyzetméteren 271 modern stílusú, magas színvonalú társasházi lakásokat alakítanak ki, melyeket kereskedelmi galéria és irodák egészítenek ki. Érdeklődésünkre lapunknak a cégnél elmondták: a lakások és apartmanok több mint 90 százaléka már elkelt: a fennmaradó 23 apartman bruttó négyezetméterára 650 és 900 ezer forint között alakul.

Műemlék, magántőke

Szakemberek szerint a VIII., IX. kerületrészek mellett a Király utcai - Gozsdu Udvar - felújítása szintén egyszerre eredménye és további katalizátora a tudatos városmegújító programoknak, és jó példája a korszerű ingatlanfejlesztésnek. Vagyis annak: hogyan lehet a magántőkét érdekeltté tenni és bevonni egy-egy műemléki épület eredeti karakterét megőrző, ugyanakkor modern világvárosi funkciót ellátó rekonstrukciójába.

A városrész-megújítások hatása azonban nemcsak a vállalkozói tőke megjelenésében érhető tetten: a rehabilitált területek környezete jelentősen felértékelődik, s megmozdul az addig álló ingatlanpiac is. Beák Attila, a Beák és Társa Ingatlaniroda társtulajdonosa szerint jó példa erre a Ráday utca, ahol a jó minőségű, utcai fronton lévő, felújított használt lakások 300-350 ezer forint/négyzetméter között váltanak tulajdonost, míg a felújítatlanoké ennél 50-100 ezer forinttal olcsóbb. Ezt megerősíti Kala Imréné, a Kala és Társa Ingatlantanácsadó Kft. társtulajdonosa is. Elmondta: A VIII. kerület korábban eladhatatlan - például Futó utcai használt lakásai - az új beruházások, épület- és utcafelújítások nyomán 230-250 ezer forintos négyzetméteráron cserélnek gazdát, s hasonló figyelhető a IX. kerületi, Mester és Viola utcákban, ahol 280-300 ezer forintos áron mennek el a fejlesztések környezetében lévő, jobb állapotú, régi lakóingatlanok. A rehabilitáció, illetve az új lakások megjelenése ugyanis akár 50-60%-kal is felhúzhatja a régiek árát. A Király utca belső, rehabilitált részén ugyanez tapasztalható: már araszolnak felfelé a négyzetméterárak, melyeket a vállalkozói lakásfejlesztések nagyban befolyásolnak. A piac ugyanis várakozással tekint a városfejlesztési programokra, ami érződik abban is, hogy a Király utcában a jó kialakítású, jó állapotú lakásból egyelőre szűk a kínálat. Ha van egy-egy eladósorban, négyzetméterára 320-340 ezer forint körül van, míg a rehabilitáció előtt álló utcarészen az udvari lakások 200-230, az utcai fronton lévő emeletiek pedig 250-280 ezer forintos négyzetméteráron várnak vevőre.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo