Veres: "a büdzsé elfogadása nélkül komoly vagyonvesztést szenvedhetünk el"

A pénzügyminiszter előadásában a pénzügyi válság magyarországi hatásairól, a változtatási kényszerről, a nagy elosztórendszerek reformjáról és az euró bevezetésének lehetséges forgatókönyvéről beszélt.

Magyarországon szerencsére nem volt olyan jellegű hitelezési módszer, mint az Egyesült Államokban, ahol egy 100 egység értékű ingatlanra 110 egység hitelt is adtak" - kezdte előadását Veres János, aki szerint legfeljebb 60 egységnyi kölcsönhöz jutottak Magyarországon a hitelfelvevők. Így az ingatlanbuborék nem nőtt akkorára, mint a jelzálogpiaci válság által leginkább érintett államokban. A válság azonban elérte az Európai Uniót és hazánkat is: ez akkor lett világos, amikor 2008 szeptemberében csődbe ment a Lehman Brothers, amely bankcsőd esetében nemcsak a menedzsment és a részvényesek vesztettek, hanem első ízben a betétesek is. Az ekkor felerősödött bizalomvesztés azóta is megállíthatatlan, amit a korábban elképzelhetetlen mértékű állami mentőcsomagok ellenére sem állt vissza a pénzintézetek-pénzintézetek, vállalkozás-pénzintézetek, magánszemélyek-pénzintézetek relációban egyaránt.

Sem növekedés, sem állampapírpiac

Veres János szerint, amitől mindenki tartott, már bekövetkezett: a pénzügyi szektor válsága átterjedt a reálgazdaságra. Elsőként azokra az ágazatokra, amelyek leginkább függnek a külső finanszírozásról: Ilyen a járműgyártás és az ingatlanpiac/építőipar. A válság kiteljesedésével az EU-belül megáll a növekedés és ez Magyarországon se lesz másként, hiszen legfőbb exportpiacainkon, köztük a legnagyobb Németországban nem nő a gazdaság jövőre.

Október 9-én a válság kézzel foghatóan elérte Magyarországot. Mind a tőzsdét, mind az állampapírpiacot nagy sokk érte akkor. Veres szerint a kormányzatnak is lépni kellett: a költségvetési hiány idei és jövő évre szóló csökkentése és az állampapír-kibocsátás korlátozása mellett a nemzetközi szervezetek pénzügyi segítségét kérte. Az Európai Unió 6.5 milliárd eurós keretéről éppen ma írták alá a megállapodás Brüsszelben. (A feltételek ezúttal is nyilvánosak és a PM honlapján olvashatók.)

A pénzügyi rendszer stabilitását megteremtő 600 milliárdos csomagról szóló javaslat már a parlament előtt van, és ha elfogadja, január 31-ig jelentkezhetnek a bankok a keretre, ami után a PSZÁF és az MNB javaslatára a kormány meghozza döntését.  A kormányzat hasonlóképpen kényszerpályán mozgott a betétgarancia felemelése kapcsán, hiszen az EU tagállamai 2 nap alatt emelték a korábbi garanciaszint felé, így a pénzek átmenekítése elkerülése érdekében Magyarország se tehetett mást.

A jövő évi költségvetésről szólva a pénzügyminiszter reményét fejezte ki, hogy kedden a parlament elé kerülő törvényjavaslat elfogadására kerül, hiszen amennyiben ez nem sikerül, mind a vállalkozások, mind a magánszemélyek komoly vagyonvesztést szenvedne el, és kérdésessé válna az ország további menedzselhetősége. Veres János szerint ma "a parlamentben mindenki érti" ennek a felelősségnek a súlyát.

Nyugdíj, euró

Az ország és a kormányzat előtt álló feladatokról szólva a pénzügyminiszter arról szólt, hogy korábban tabuknak számító területekhez is hozzá kellett nyúlni, ilyen például a két szempontból is szűkített 13. havi nyugdíjkifizetés. Természetesen ez nem elégséges strukturális változás: hozzá kell nyúlni az önkormányzati rendszerhez, az adórendszerhez és a szociális rendszerhez is.

Veres a kormány prioritásainak (a költségvetés elfogadása mellett) a pénzellátás stabilitásának megteremtését, az uniós források átcsoportosítását és a megemelt támogatásokhoz való könnyebb hozzáférés megteremtését, a piacépítést, az exportőrök támogatását (Kína, Közel-Kelet és Oroszország felé), a munkahelymegtartás támogatását és a bürokrácia/engedélyeztetési eljárások csökkentését nevezte meg.

A pénzügyminiszter szerint a reformok és változtatások elindítása kényszer Magyarország előtt, ahogyan az euró bevezetése is. Veres János szerint ha minden rendben megy, jövő év végére Magyarország meghozhatja a döntést az ERM II. rendszerbe való belépésről (ami után 2 évvel a közös pénz Magyarországra is megérkezhet)

Veres János előadását letöltheti innen.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo