Veres: "a büdzsé elfogadása nélkül komoly vagyonvesztést szenvedhetünk el"

A pénzügyminiszter előadásában a pénzügyi válság magyarországi hatásairól, a változtatási kényszerről, a nagy elosztórendszerek reformjáról és az euró bevezetésének lehetséges forgatókönyvéről beszélt.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarországon szerencsére nem volt olyan jellegű hitelezési módszer, mint az Egyesült Államokban, ahol egy 100 egység értékű ingatlanra 110 egység hitelt is adtak" - kezdte előadását Veres János, aki szerint legfeljebb 60 egységnyi kölcsönhöz jutottak Magyarországon a hitelfelvevők. Így az ingatlanbuborék nem nőtt akkorára, mint a jelzálogpiaci válság által leginkább érintett államokban. A válság azonban elérte az Európai Uniót és hazánkat is: ez akkor lett világos, amikor 2008 szeptemberében csődbe ment a Lehman Brothers, amely bankcsőd esetében nemcsak a menedzsment és a részvényesek vesztettek, hanem első ízben a betétesek is. Az ekkor felerősödött bizalomvesztés azóta is megállíthatatlan, amit a korábban elképzelhetetlen mértékű állami mentőcsomagok ellenére sem állt vissza a pénzintézetek-pénzintézetek, vállalkozás-pénzintézetek, magánszemélyek-pénzintézetek relációban egyaránt.

Sem növekedés, sem állampapírpiac

Veres János szerint, amitől mindenki tartott, már bekövetkezett: a pénzügyi szektor válsága átterjedt a reálgazdaságra. Elsőként azokra az ágazatokra, amelyek leginkább függnek a külső finanszírozásról: Ilyen a járműgyártás és az ingatlanpiac/építőipar. A válság kiteljesedésével az EU-belül megáll a növekedés és ez Magyarországon se lesz másként, hiszen legfőbb exportpiacainkon, köztük a legnagyobb Németországban nem nő a gazdaság jövőre.

Október 9-én a válság kézzel foghatóan elérte Magyarországot. Mind a tőzsdét, mind az állampapírpiacot nagy sokk érte akkor. Veres szerint a kormányzatnak is lépni kellett: a költségvetési hiány idei és jövő évre szóló csökkentése és az állampapír-kibocsátás korlátozása mellett a nemzetközi szervezetek pénzügyi segítségét kérte. Az Európai Unió 6.5 milliárd eurós keretéről éppen ma írták alá a megállapodás Brüsszelben. (A feltételek ezúttal is nyilvánosak és a PM honlapján olvashatók.)

A pénzügyi rendszer stabilitását megteremtő 600 milliárdos csomagról szóló javaslat már a parlament előtt van, és ha elfogadja, január 31-ig jelentkezhetnek a bankok a keretre, ami után a PSZÁF és az MNB javaslatára a kormány meghozza döntését.  A kormányzat hasonlóképpen kényszerpályán mozgott a betétgarancia felemelése kapcsán, hiszen az EU tagállamai 2 nap alatt emelték a korábbi garanciaszint felé, így a pénzek átmenekítése elkerülése érdekében Magyarország se tehetett mást.

A jövő évi költségvetésről szólva a pénzügyminiszter reményét fejezte ki, hogy kedden a parlament elé kerülő törvényjavaslat elfogadására kerül, hiszen amennyiben ez nem sikerül, mind a vállalkozások, mind a magánszemélyek komoly vagyonvesztést szenvedne el, és kérdésessé válna az ország további menedzselhetősége. Veres János szerint ma "a parlamentben mindenki érti" ennek a felelősségnek a súlyát.

Nyugdíj, euró

Az ország és a kormányzat előtt álló feladatokról szólva a pénzügyminiszter arról szólt, hogy korábban tabuknak számító területekhez is hozzá kellett nyúlni, ilyen például a két szempontból is szűkített 13. havi nyugdíjkifizetés. Természetesen ez nem elégséges strukturális változás: hozzá kell nyúlni az önkormányzati rendszerhez, az adórendszerhez és a szociális rendszerhez is.

Veres a kormány prioritásainak (a költségvetés elfogadása mellett) a pénzellátás stabilitásának megteremtését, az uniós források átcsoportosítását és a megemelt támogatásokhoz való könnyebb hozzáférés megteremtését, a piacépítést, az exportőrök támogatását (Kína, Közel-Kelet és Oroszország felé), a munkahelymegtartás támogatását és a bürokrácia/engedélyeztetési eljárások csökkentését nevezte meg.

A pénzügyminiszter szerint a reformok és változtatások elindítása kényszer Magyarország előtt, ahogyan az euró bevezetése is. Veres János szerint ha minden rendben megy, jövő év végére Magyarország meghozhatja a döntést az ERM II. rendszerbe való belépésről (ami után 2 évvel a közös pénz Magyarországra is megérkezhet)

Veres János előadását letöltheti innen.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo