Nehéz lenne elképzelni egy olyan megállapodást a Nemzetközi Valutalappal, ami valamilyen módon ne érintené a 2013-as költségvetést - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Varga Mihály, aki hozzátette: a frakció jó döntést hozott, hogy elhalasztotta a büdzsé jövő heti végszavazását. Ez elsősorban technikai jellegű lépés - emelte ki.
Az IMF, az EU és a magyar kormány közötti két éves pengeváltás kronológiáját itt olvashatja!
A megállapodás után problémás lenne egy lezárt költségvetést újranyitni - magyarázta az IMF-hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter, aki, mint fogalmazott "egyszerűbb megoldás az, hogy most nem zárjuk le a költségvetési vitát, hanem ésszerű határidőig nyitva tartjuk annak a lehetőségét, hogy az IMF-fel történő megegyezés után módosítsuk az elfogadott főszabályokat".
Arra a kérdésre, hogy szerencsés volt-e még a nyári ülésszak előtt rögzíteni a sarokszámokat, Varga Mihály azt mondta: a nyár elején még elképzelhetőnek tűnt egy szeptember végi megállapodás az IMF-fel és az Európai Unióval. Megerősítő gesztusnak gondoltuk Brüsszel felé azt, hogy már júniusban, egy elfogadott költségvetéssel támasszuk alá, hogy a 2013-as büdzsé hiánya is három százalék alatt lesz - fűzte hozzá.
„A kormánynak ragaszkodnia kell a munkahelyvédelmi akciótervhez, annak ellenére, hogy talán ezzel kapcsolatosan alakult ki a legtöbb vita a nemzetközi hitelezők szakembereivel a júliusi tárgyalásokon” – mondta Varga Mihály. A miniszter kiemelte, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint az intézkedésektől semmilyen pluszbevételt nem várható, azaz a 300 milliárd forintos csomag nem hoz megtérülést a költségvetésnek. "Én ezt nem tartom reálisnak, kizártnak tartom, hogy ez a program valamilyen módon ne tudna visszacsatolódni a költségvetésbe" - tette hozzá a miniszter.
Varga Mihály szerint az elővigyázatossági konstrukció, amelyben a magyar fél gondolkodik, nagy mértékben hasonló ahhoz, amilyen szerződést a lengyelek kötöttek, akik csak abban az esetben hívják le a hitelt, ha nem tudják finanszírozni adósságukat – írta a Magyar Nemzet.
Varga Mihály megerősítette, hogy a kormány által legutóbb elküldött levél még nem az úgy nevezett szándéklevél volt, az csupán az EU eddigi felvetéseire adott válaszokat tartalmazza. "Előfordulhat, hogy nem tartják megnyugtatónak az általunk megfogalmazottakat, erre kevés esélyt látok. Valószínűbb, hogy bejelentik, folytatódnak a tárgyalások." - mondta a miniszter.
A levél tartalmával kapcsolatban elmondta, hogy a kormány abban kifejti a magyar gazdaság jövő évi alakulásáról az elképzeléseit, megerősíti, hogy elérhető a tervezett 1,6 százalékos GDP növekedés. Ugyanakkor felsorolja a kiegészítő intézkedéseket, amelyek ellenkező esetben szóba jöhetnek. Abban szó van a bürokrácia csökkentéséről, de "szó sincs persze arról, hogy tömegek kerülnének utcára" - mondta, megjegyezve, hogy a cél akár több éves programmal is teljesíthető, például, úgy hogy az állami szférából a versenyszférába távozók helyére és a nyugdíjba menők pótlására nem vesznek fel embereket.
Varga Mihály kategorikusan kizártnak nevezte a nyugdíj csökkentését, vagy a gyermeknevelés ösztönzőinek leépítését, de a szociális támogatások célzottabbá tételét olyan pontnak nevezte, amely irányban a kormány kész megtárgyalni az IMF esetleges javaslatait.