Az inflációkövető nyugdíjemelések nem kompenzálják az idősek növekvő anyagi terheit. Ennek egyik fő oka, hogy a nyugdíjas infláció magasabb, mint az általános. Emögött pedig az húzódik meg, hogy az idősek legfontosabb költségei a rezsi, az élelmiszerek, és a gyógyszerek. Ezek pedig olyan elemek, amelyek a legérzékenyebben reagálnak azonnal a piaci folyamatokra, szemben például a tartós fogyasztási cikkekkel.
A másik probléma a modernizáció kérdése. Egyetlen példa. Az idősek többsége ma már ugyanúgy használja az internetet, mint a fiatalok, ugyanakkor ennek költsége az ő béreikben még nem volt benne, így természetesen a nyugdíjukban sem jelent meg. Említhetnénk még az okoseszközöket, amelyek kiszorították az olcsóbb telefonokat a piacról, vagy a napelemeket, amivel spórolni tudnának rezsiköltségeiken.
A részvétel ingyenes, jelentkezzen most!
A nyugdíjasok anyagi helyzetéről az NN biztosító készített legutóbb felmérést. A számok nem mutatnak rózsás képet. Egyrészt minden második magyar számára jelentős bevételcsökkenést hozott a nyugdíjba menetel, másrészt 41 százalék aggódik a megélhetése miatt – derül ki az NN nemzetközi Longevity kutatássorozatából, amely azt vizsgálta, hogyan érzik magukat a nyugdíjasok. A nyugdíjasok fele állította, hogy jelentősen csökkent a jövedelme, amióta nem dolgozik. A magyar idősek a legpesszimistábbak a visegrádi négyek és Románia alkotta országcsoporton belül.
A kutatásunkban résztvevő 65 év felletti magyarok közül minden harmadik nagyon bánja, hogy nem kezdett el már jóval korábban anyagilag felkészülni a nyugdíjas évekre – emelte ki Holló Bence, az NN Biztosító elnök-vezérigazgatója, aki hozzátette: amiben tehát nagyot kell fejlődnünk, hogy ne utólag, hanem még idejében gondoljunk erre, és a pénzügyi öngondoskodás lehetőségeit megragadva, például nyugdíjbiztosítással tegyünk időskori életszínvonalunkért.