2023-ban kevesebb mint 26 ezer új társas vállalkozás jött létre Magyarországon, ami jelentős visszaesés az előző évhez képest, és az elmúlt hét év leggyengébb eredménye. A cégalapítási kedv visszaesése érthető, hiszen az elmúlt évek gazdasági nehézségei, a növekedés lassulása és a visszaesés miatt sokan óvatosabbak lettek.
Azonban nem csak a cégalapítások csökkentek, hanem az úgynevezett új szereplők száma is, akik olyan magánszemélyek, akik ez idáig semmilyen formában – akár tulajdonos, akár cégvezető – nem vettek részt még társas vállalkozásban. Míg 2022-ben minden negyedik új cég teljesen új szereplőhöz volt köthető, addig 2023-ban már csak 23,5 százalékuk volt ilyen. A többi új vállalkozás vagy már meglévő cégekhez, vagy azok tulajdonosaihoz, ügyvezetőihez kapcsolódott.
„Noha az új belépő magánszemélyek arányának csökkenése egyelőre nem számít drámai változásnak, jól látszik, hogy a már működő vállalkozások és azok vezetői aktívabbak lettek a cégalapítások terén. Ez inkább a már meglévő cégbirodalmak növekedését vagy stabilizálását mutatja 2023-ban” – mondta Alföldi Csaba, az Opten céginformációs szakértője.
Az adatok alapján jelenleg az újonnan induló társas vállalkozások több mint 54 százalékának menedzsmentjében van olyan aláíró, vagy tulajdonos, aki először tölt be hasonló szerepkört, 41 százalékot meghaladóban minden tulajdonos és ügyvezető számít új szereplőnek, és közel 24 százalék azok, amelyek sem címkapcsolattal, sem személyi kapcsolattal nem köthetőek korábbi vállalkozásokhoz.