Az almafajták egy jelentős része már egérfüles stádiumban, a később fakadó fajták pedig a rügyfakadás állapotában vannak. Mivel ezekben a fenológiai stádiumokban már jelentős károsodás nélkül nem lehet elvégezni az olajos lemosó permetezéseket, ezért jelentősebb gondot okozhatnak a felszaporodó pajzstetű kolóniák - szögezi le Bartha Attila, növényvédelmi szakmérnök, a MA ügyfélszolgálati tanácsadója. A körte az almához hasonlóan szintén erőteljesen fakad, a legtöbb fajta már egérfüles fázisban van. Minden gyümölcsfajra elmondható, hogy a hírtelen fakadás a gazdaságok többségénél ezen télvégi lemosó permetezések elmaradását okozták.
Barack, meggy, cseresznye
Csonthéjas fajaink közül a kajszi már fehérbimbós, az őszibarack pedig pirosbimbós állapotban van. Ezekben az ültetvényekben a kertészek már a második növényvédelmi kezelésen is túl vannak. A cseresznye és meggy is erőteljesen fakad, néhány nap múlva a fehérbibós stádium következik, ezekben az ültetvényekben is végzik a termelők a rezes permetezést. A bogyósok közül a köszméte már lombleveles, a többi faj is erősen fakadó állapotban van.
A hirtelen kitavaszodás miatt a Magyar Agrárkamara szerint szinte minden gazda lemaradt a munkálatokkal, sok esetben a növényvédelemmel is, mely a későbbiek folyamán, ha az időjárás is kedvez a károsító szervezeteknek, problémákhoz vezethet. Fontos odafigyelni az egyre több nyíló virág, illetve gyümölcsfa miatt a méhkímélő technológiák alkalmazására, mivel a méhek terméskötődésben játszott szerepe óriási.
Amennyiben a megfelelő növényvédelmi kezelések megtörténnek és a tavaszi fagyok is elkerülnek minket a rügyek, illetve bimbók számából jó termést feltételezhetünk.