Az Ecostat vizsgálatai szerint az élénk európai konjunktúra, valamint a visszafogott belső kereslet mellett 2007-ben az államháztartás tervezett egyenlege biztosítottnak tűnik, a gazdaság növekedési üteme viszont valamelyest lassul. A fiskális kiigazítás következtében csökken az államháztartás hiánya, a kedvező külgazdasági folyamatok eredményeként hazánk külső pénzügyi mérlegének hiánya mérséklődik. Az infláció az első félévben az egyszeri árintézkedések hatására emelkedik, az év második felében a havi drágulás üteme enyhül, decemberre 5-5,5 százalékra süllyed.
A hazai gazdaság továbbra is exportorientáltan fejlődik, a gyors külpiaci növekedés hátterében az erőteljes európai konjunktúra áll. Az export magasabb ütemben fog bővülni, mint az import, a külkereskedelmi egyenleg javul. Az év első két hónapjában termékkivitelünk értéke euróban számítva 22 százalékkal, a behozatalé 20 százalékkal nőtt. Az árumérleg hiánya mintegy 100 millió euróval kevesebb, mint az előző év azonos időszakában. Az első két hónap folyamatai alapján úgy látjuk, hogy hazánk külkereskedelmi forgalma az előzetes várakozásoknál dinamikusabban nő 2007-ben.
A világgazdaság jelenlegi konjunktúra-ciklusa 2006-ban érte el tetőpontját, a múlt évben a növekedés üteme meghaladta az 5 százalékot. A nemzetközi gazdaság dinamizmusa az időleges egyensúlytalanságok ellenére fél évtizede töretlen. A növekedést a fejlődő országok, főként az ázsiai régió felzárkózása, és az Egyesült Államok belső fogyasztásából és tőke-behozatalából fakadó importigény tartja fent. A kőolaj ára az év második felében 60 dollár körül stabilizálódott. Várakozásaink szerint a kőolaj hordónkénti ára az év egészében 60-65 dollár között marad.
A belső kereslet gyenge lesz ebben az évben, a korrekciós intézkedések következtében visszaesik a lakossági fogyasztás és a beruházások is mérséklődnek. E hatásokat tompíthatja az európai országok gyorsuló növekedése, exportkeresletük dinamikus bővülése. Az elmúlt években a nettó export egyre nagyobb arányban járult hozzá a bruttó hazai termék növekedéséhez. Tavaly a 3,9 százalékos éves növekedésből 3,4 százalékpontnyi a külkereskedelmi forgalmunkból származott. A beruházások múlt évi visszaesését idén és a következő években az uniós transzferek kompenzálják. Felgyorsul az NFT pénzek kifizetése, s az egyeztetések alapján Brüsszel hamarosan elfogadja az Új Magyarország nemzeti fejlesztési terv stratégiai célkitűzéseit. Az első pályázatokat már januárban benyújtottuk, a regionális programokhoz kapcsolódó pályázatok május végén jelennek meg. A 2007. évi növekedést érzékenyen befolyásolja a háztartások fogyasztása, amely az Ecostat szerint mintegy 1 százalékkal alacsonyabb lesz, mint az előző évben.
A gazdaság teljesítménye ebben az évben várhatóan csupán 2,4 százalékkal haladja meg a tavalyit. A múlt évihez hasonlóan magas ütemben fejlődik az ipar, a termelés az év első két hónapjában 10,8 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Az ágazat teljesítménye februárban 0,4 százalékkal haladta meg a januárit. A feldolgozóipari ágak rendelései magasabbak a múlt évinél, az összes exportrendelés 32 százalékkal haladja meg a tavalyit, a belföldi igények 7 százalékkal bővültek. Éves szinten az ipari termelés 8,5 százalékos növekedésével számol az Ecostat. Az építőipari teljesítmények valamelyest visszaesnek, az ingatlanok és a lakások piaci forgalma lassul. A mezőgazdaság teljesítménye várhatóan megközelíti a múlt évit. A kiskereskedelmi forgalom korábbi magas növekedése a minimálisra csökken, igazodik a nyugat-európai arányokhoz. A szolgáltató ágazatok GDP-je a tervezettnél néhány tizeddel gyorsabban bővül.
Az év első három hónapjában régen nem tapasztalt értékekre ugrott a fogyasztói árak változásának üteme. Januárban 7,8 százalékkal, februárban 8,8, márciusban 9,0 százalékkal nőtt az árszínvonal. Az Ecostat várakozásai szerint ennél magasabbra már nem emelkedik az inflációs ráta, és nyár végétől fokozatosan mérséklődik a drágulás üteme. Az év egészében 7,4 százalékos inflációt várnak, ami a következő évben 3,6 százalékra mérséklődhet. A Magyar Nemzeti Bank irányadó kamata 2006 októbere óta 8 százalék. A reálfolyamatok alapján az év közepétől az irányadó kamat fokozatosan mérséklődhet, az év végére 7 százalékra, esetleg ez alá csökkenhet. A forint/euró árfolyam a tavalyi év közepén jellemző 280-as szintről 2007 első negyedében 250 környékére süllyedt, április közepén már 245-ön áll a kurzus. Az év hátralévő részében a forint az erős oldali sávszél közelében marad.
A költségvetés finanszírozási igényének csökkentése 2007. évben biztosítottnak tűnik. Az új egyensúly programban meghirdetett intézkedések jelentős része megvalósult. Az államháztartás GDP-arányos hiánya 6,6 százalékra mérséklődhet, a tervezettnél magasabb infláció és gazdasági növekedés esetén a deficit a jelzett szint alá is csökkenhet. A hiány csökkenése 2007-ben a takarékossági intézkedésekhez, az ártámogatások leépítéséhez, az adó és járulékbevételek emeléséhez, valamint az Egészségbiztosítási Alap egyenlegének javulásához köthető. A konvergencia program teljesítéséhez nélkülözhetetlen a reformfolyamatok következetes végig vitele.