A kormány gazdaságélénkítő programjának egyik - 1400 milliárd forintból álló - pillére a vállalkozások likviditásának javítása: többletforrásokat teremtenek, illetve kedvezőbb garanciákkal próbálják rávenni a kereskedelmi bankokat, hogy továbbra is hitelezzék meg a kis- és középvállalkozói szektor forrásigényét. A csomag elemeit a vállalkozások direkt módon, a Magyar Fejlesztési Bankon, a kereskedelmi bankokon és az uniós pályázatokon keresztül érhetik el.
Garanciavállalási és forrásplusz
Kedvező fordulatot hozhatnak a vállalati hitelezések piacán a Veres János pénzügyminiszter által december elején bejelentettek: a központi költségvetésből 450 milliárd forinttal növelték azt az állami kezességvállalási keretet, amelyet a Garantiqa nyújt a hitelért folyamodó vállalkozásoknak. A szolgáltatás eddig is létezett, szintén 450 milliárdos kerettel, így most már összesen 900 milliárd forintig tudnak garanciát vállalni. Ezzel a bankok hitelkihelyezési kedvét próbálják élénkíteni, hiszen kockázatuk a Garantiqa garancianyújtásával csökken.
A vállalkozói forrásigények kielégítésére szolgál az az 50 milliárdos keretösszeg, amelyet a kereskedelmi bankok hívhatnak le azért, hogy a vállalkozásoknak 10 és 100 millió forint közötti összegeket hitelezzenek meg. Erre a bejelentés időpontjában hét banknak - CIB, Erste, OTP, K&H, UniCredit, Takarékbank, Volksbank - volt lehetősége, ha vállalják a kormány által támasztott feltételeket. Két év türelmi és tízéves futamidővel adható, a kamat mértékét pedig 8,6 százalékig le szeretné vinni a kormányzat. Azokat a pénzintézeteket, amelyek élnek a lehívás lehetőségével, rendszeresen beszámoltatják majd annak érdekében, hogy kiderüljön, a források valóban a kkv-khoz jutnak-e el. A pénzhez a bankok csak részletekben tudnak hozzájutni, s az állam kamatplafont is meghatároz majd a forráslehetőségért cserébe.
Az Európai Befektetési Bankkal (EIB) folyamatosan tárgyalnak egy előnyösebb beruházási hitelkonstrukció bevezetéséről, több százmillió eurós nagyságrendben, mondta el Bajnai Gordon, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) vezetője. Napirenden van a forgóeszköz-finanszírozás és az eszközbeszerzéseket segítő lízingpiac felpörgetése is. Bajnai a Piac & Profitnak azt nyilatkozta, hogy a forgóeszköz-finanszírozás terén lesz egy éven túli futamidejű lehetőség, illetve rövid időn belül kidolgoznak egy lízingfinanszírozó konstrukciót. A forgóeszköz-hitelezés lefékeződése -egyre kevesebb lejárt hitelt újítanak meg a bankok -komoly és azonnal érzékelhető érvágást jelent a vállalkozásoknak. E téren is segítséget adhat az EIB, az előzetes hírek beruházáshoz kapcsolódó forgóeszköz-finanszírozásról szólnak.
A mezőgazdaság - mint a kevésbé képzett munkaerő felszívására alkalmas ágazat -fejlesztéséhez az Új Magyarország vidékfejlesztési program rendel 400 milliárdos forráslehetőséget. Ezzel élve munkaigényes, a megújuló energiák fokozott felhasználására, a kertészeti szőlőkultúrák hazai speciális adottságaira alapozva valósíthatnak meg a vállalkozók fejlesztéseket, hozhatnak létre sokaknak munkát adó gyártó, termelő és szolgáltató egységeket.
Stratégiaváltó garanciavállaló
Radnai Györgytől, a Garantiqa vezérigazgatójától tudjuk, hogy december elejéig 420 milliárd forint értékben vállaltak a kkv-szektoron túl nagyvállalatokra és önkormányzatokra is kiterjedő garanciát. A 450 milliárd forintnyi állami kezességvállalási többlettől a növekedési potenciállal rendelkező, komolyabb foglalkoztatotti létszámú cégek várhatnak segítséget. Növelik a több mint 50 százalékban állami tulajdonban lévő cég kockázatvállalási hajlandóságát. Az egyébként kötelező elutasítás alá eső kérelmek esetében a jövőben arra törekszenek, hogy a felvenni szándékozott hitel kisebb (40 százalék körüli) mértékéig vállaljanak kezességet. A meglévő szerződések megújítását rövidebb idő alatt szeretnék elvégezni, s már a banki döntések előtt hajlandók lesznek informálisan garanciát vállalni. Korábban ezt csak a pénzintézetek hitelnyújtása után tették meg.
Céljuk az is, hogy a bankok bevonásával adósságátütemezési konstrukciót dolgozzanak ki, mellyel a hitel-visszafizetéssel bajlódó vállalkozásnak adnának még egy lehetőséget a fennálló tartozás rendezésére. A legfontosabb változás mégis az lesz, hogy a fedezet kivételét engedélyezni fogják, ezzel támogatva a vállalkozásokat további források megszerzésében. A cég olyan konstrukciókon is gondolkodik, amelyek révén a bankok portfóliócsomagokba rendezhetik a vállalkozásoknak nyújtott hiteleket, majd ezt követően a portfóliókra állapít meg garanciakeretet a társaság.
A cikk megjelent a Piac és Profit decemberi számában.